יאיר גרבוז מכה שנית

האומן שנשא את נאום "מנשקי הקמעות" יוצא נגד חוק "נאמנות בתרבות" שמקדמת השרה רגב. ''אנשים הולכים אחריהם כמו עדר של עיזים טיפשות".

ערוץ 7 , י"א בתשרי תשע"ט

יאיר גרבוז מכה שנית    -ערוץ 7
יאיר גרבוז
צילום: Moshe Shai/FLASH90

האומן יאיר גרבוז שנשא לפני שלוש שנים וחצי את "נאום מנשקי הקמעות", תוקף את הממשלה בעקבות החוק החדש שמעניק לשרת התרבות את הסמכות לשלול תקציבים באופן מלא למוסדות תרבותיים שיחתרו נגד ישראל וחיילי צה''ל.

"הממשלה הצליחה לשכנע שכל מי שמתנגד אליהם מתנגד למדינה. כל מי שמתנגד לחוק מתנגד לקיום שלנו. כל מי שמתנגד לחוק הלאום חושב שזו לא מדינה יהודית, ואנשים הולכים אחריהם כמו עדר של עיזים טיפשות", אמר גרבוז לחדשות 2.

חוק "נאמנות בתרבות" יאפשר לשלול תקציבים מגופים נתמכים החותרים תחת ערכי המדינה וסמליה, בהתאם לסעיפים המופיעים בסעיף 3ב' לחוק יסודות התקציב ('חוקי הנכבה').

החלטת השרים כחלון ורגב לקדם את החקיקה התקבלה לאחר שהתברר כי הכלים שמעמיד חוק יסודות התקציב, אינם מאפשרים טיפול הולם ומידתי בתופעה וכי החוק הקיים כיום אינו יותר מאשר אות מתה חסרת משמעות אשר אינה ניתנת לאכיפה.

הצעת החוק המשותפת מועלית כתזכיר ותובא לאישור ועדת השרים לחקיקה במהלך חודש אוקטובר.

"השרה פועלת כמו קומיסר תרבות במשטרים אפלים", הגיבה יו"ר האופוזיציה ציפי לבני. "עוד צעד של סתימת פיות והפיכת התרבות לשופר מטעם הממשלה. ישראל חזקה מספיק בשביל חופש אמנות ותרבות".