שלח: רוסיה מגדירה כללי משחק חדשים

ח"כ עופר שלח טוען כי הרוסים עושים שימוש בתקרית המטוס על מנת להגביל את חופש הפעולה של ישראל בסוריה, למרות יחסי נתניהו-פוטין.

ערוץ 7 , י"ד בתשרי תשע"ט

ישראל לא אשמה. עופר שלח
ישראל לא אשמה. עופר שלח
צילום: הדס פרוש, פלאש 90

חבר ועדת חוץ וביטחון ח"כ עפר שלח (יש עתיד) התייחס לפרסום תוצאות התחקיר הרוסי, לפיו ישראל אשמה בהפלת המטוס הרוסי על ידי כוחות הנ"מ של צבא אסד.

שלח מסביר, "ישראל לא אשמה בהפלת המטוס הרוסי, וגם משרד ההגנה במוסקבה יודע את זה. אז למה הוא מאשים אותנו? כדי לאותת לנו שסוריה כבר אינה שטח הפקר, ושיש כללי משחק חדשים".

לדבריו, "נתניהו מתגאה ביחסיו עם פוטין , אבל הרוסי הרבה פחות רומנטי: יש לו אינטרסים, והוא פועל לפיהם".

"כל עוד ראש הממשלה עוסק רק בתיאום טקטי, ולא מניע מהלך גדול שיחזיר את האמריקנים לתמונה, פוטין יצטלם איתו, אבל האנשים שלו בשטח יגדירו לנו את המציאות כרצונם", מוסיף שלח.

כאמור, משרד ההגנה הרוסי ערך הבוקר (ראשון) מסיבת עיתונאים במהלכה הוצגו מסקנות התחקיר הרוסי בנוגע לאירוע הפלת המטוס, ונטען כי ישראל אשמה באירוע הקשה.

במסיבת העיתונאים טענו אנשי משרד ההגנה כי במהלך השיחה עם הקו החכם שהתנהלה ברוסית טענו הישראלים כי המטרה היא בצפון סוריה, אולם מטוסי הקרב של ישראל ביצעו בסוף תקיפה בלטקיה - במערב סוריה, לא בצפון סוריה.

"המידע המוטעה שנמסר לא נתן למטוס התובלה זמן להגיע למקום בטוח", טענו הרוסים והוסיפו כי מטוסי חיל האוויר השתמשו במטוס התובלה הרוסי כמחסה מפני הטילים הסוריים.

"הפעילות של חיל האוויר הישראלי לקתה לכל הפחות בחובבנות, אם לא בהתנהגות פלילית, ולכן המסקנה שלנו היא שישראל אחראית למה שקרה", נאמר עוד במסיבת העיתונאים.

נציג משרד ההגנה ציין בדבריו כי ראשי צה"ל אינם מעריכים את היחסים עם מוסקבה וכי ישראל "מתנהגת בכפיות טובה".