עמוס ידלין
עמוס ידלין פלאש 90

ראש אמ"ן לשעבר וראש המכון למחקרי ביטחון לאומי, עמוס ידלין, כי ישראל פועלת בצורה דיפלומטית למדי מול הרוסים, אחרי תקרית הפלת מטוס רוסי מאש נ"מ סורית לאחר תקיפת חיל האוויר הישראלי בלטקיה.


"ממשלת ישראל שומרת על כבודה של רוסיה ונמנעת בבירור מלהצביע על הסילופים הברורים בטענות קציניה, ומלהחריף את המשבר. הצגת הפייק ניוז של משרד ההגנה במוסקבה נועדה לשרת לחצים מדיניים ולטשטש אחריות הקצינים הסורים והרוסים להפלת המטוס", כתב ידלין בחשבון הטוויטר שלו.

הוא אף מנה מספר נקודות שהרוסים לא נתנו עליהן את הדעת, בבואם להאשים את ישראל בתקרית. "מנגנון התיאום פעל כרגיל וכמוסכם בדיוק כמו בשנים האחרונות. הרוסים קיבלו התראה מישראל 10 דקות לפני שחיל האוויר שיגר חימושיו, ו-25 דקות לפני שהמטוס נפגע. כאשר נפגע האליושין היו האף-16 התוקפים בקו חיפה, בדרך לנחיתה", מציין ידלין.

לדבריו, "הירי הסורי המאוחר, המסיבי והמפוזר לכל עבר מסוכן וחסר אחריות, ולא לראשונה. כל בקרה אווירית אחראית ומקצועית יכולה להספיק להרחיק ב-25 דקות את מטוסיה מאזור סכנה. לרוסיה יכולות מכ"מ ומודיעין קרקעיות ואוויריות, והיא אינה תלויה בעדכון מישראל כדי להגן על מטוסיה מפני טיל סורי".

"הפיקוח הרוסי על ההגנה האווירית של סוריה, כמו גם התיאום בין כוחותיהם, כשלו. כל מפעיל טילי קרקע אוויר מתחיל יודע להבחין בין עמית לטורף. אם נכונה הטענה הרוסית שמטוסים רוסיים וישראלים מופיעים באופן זהה במכ"מים הסורים – הרוסים פועלים תחת סיכון חמור כבר שלוש שנים", מוסיף ידלין.

הוא התייחס גם להודעת רוסיה כי תספק מערכות הגנה מתקדמות לסורים. "אספקת S-300 מגבירה את הסיכון מצד מפעילים סוריים לא מקצועיים לחילות האוויר של רוסיה בראש ובראשונה, לישראל, ארצות הברית והקואליציה, וכן לתעופה האזרחית. ישראל מתכוננת לאיום כבר 20 שנה ותדע להתמודד".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו