טראמפ באו"ם:
ישראל חוגגת 70 כדמוקרטיה בארץ הקודש

העצרת השנתית של ארגון האומות המאוחדות נפתחה אחר הצהריים בניו יורק. בין הנואמים היום: נשיאי ארה"ב, צרפת וטורקיה.

ערוץ 7 , ט"ז בתשרי תשע"ט

מזכ"ל האו"ם אנטוניו גוטרש פתח היום (שלישי) את דיוני העצרת הכללית השנתית של ארגון האומות המאוחדות.

בנאומו ציין גוטרש כי האמון בסדר העולמי ובמדינות "נמצא בנקודת שבר" וכי יותר ויותר קשה לשמור על שיתוף הפעולה הבינלאומי.

"הסדר העולמי היום כאוטי ויחסי הכוחות פחות ברורים. הערכים הדמוקרטיים נמצאים תחת מתקפה", טען גוטרש.

כעת נואם בעצרת הכללית נשיא ארה"ב דונלד טראמפ ובהמשך היום צפויים לנאום גם נשיאי צרפת, טורקיה וראשי מדינות נוספים. ראש הממשלה בנימין נתניהו ויו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן ינאמו מחר.

בנאומו ציין טראמפ, "ארה"ב בטוחה יותר עשירה יותר ויציבה יותר ממה שהייתה כשנכנסתי לתפקידי לפני כשנתיים וחצי".

נשיא ארה"ב טראמפ התייחס בנאומו גם למצב במזרח התיכון ולשיתוף הפעולה של ארה"ב עם המדינות הפרו-מערביות.

"במזרח התיכון הגישה החדשה שלנו מביאה לשינוי היסטורי", ציין טראמפ, "בעקבות ביקורי בסעודיה, מדינות המפרץ הקימו מרכז חדש למאבק בטרור, הם עובדים איתנו נגד הטרור באזורם. הם פועלים כדי להביא לסיום מלחמת האזרחים הנוראית בתימן".

בנאומו הסביר טראמפ את ההחלטה לחדש את הסנקציות על איראן ואמר "לא ניתן למדינה שמאיימת על ישראל להחזיק בנשק גרעיני. השלטון באיראן זורע כאוס, מוות והרס".

"איראן משקיעה מאמץ רב בחתרנות במזרח התיכון ומעבר לכך, לכן מדינות רבות תמכו בהחלטתי לסגת מהסכם הגרעין והחזרת הסנקציות עליה", ציין טראמפ.

בנוגע להחלטה להעביר את השגרירות האמריקנית לירושלים אמר טראמפ, "ארה"ב מחויבת לפתרון של שלום בין הפלסטינים לישראלים. חלק מן העניין שכל מדינה תוכל להכיר בבירה שלה. אנחנו ידענו שאלה הן העובדות ולא הסכמנו להיכנע לדוגמטיות מן העבר או למומחים מטעם עצמם שלא פתרו את המצב במזרח התיכון".

"ישראל חוגגת 70 כדמוקרטיה בארץ הקודש. גם פולין. אנשים דורשים עצמאות וריבונות, בונים את העתיד שלהם, את החלומות והמורשת. הם רוצים בית. כל העולם עשיר יותר. האנושות טובה יותר בגלל הקונסטלציה היפה מאוד הזאת של המדינות. כל אחת ייחודית, כל אחת זוהרת בחלק שלה של העולם", הוסיף טראמפ.

לקראת נאומו צייץ טראמפ בטוויטר: "אדבר הבוקר באו"ם. ארצנו חזקה ועשירה הרבה יותר מלפני שנכנסתי לתפקיד לפני פחות משנתיים. אנחנו גם הרבה יותר בטוחים!".

בכניסתו לבניין עצרת האו"ם שוחח טראמפ קצרות עם העיתונאים והבהיר שלא יפגש בשלב זה עם נשיא איראן רוחאני, "לא אפגש עם האיראנים עד שלא ישנו את התנהגותם. לאיראן אין שום ברירה אלא להשתנות".