בגיל 94: פושע נאצי יועמד לדין

קצין האס.אס. יואשם ברצח של מאות בני אדם במחנה הריכוז שטוטהוף בפולין. עם זאת, עדיין נדרשת בדיקה בריאותית כדי להעמידו לדין.

ניסן צור - ערוץ 7 , י"ז בתשרי תשע"ט

בגיל 94: פושע נאצי יועמד לדין-ערוץ 7
מחנה השמדה
צילום: איסטוק

בית המשפט בעיר מינסטר בגרמניה הורה להעמיד לדין קצין אס.אס. כבן 94 שפרטיו האישיים נותרו בינתיים חסויים.

בכתב האישום נגדו ייכתב כי בין השנים 1942 עד 1945, כאשר היה עדיין מתחת לגיל 21, שימש כשומר במחנה הריכוז שטוטהוף בצפון פולין ולקח חלק ברציחתם של מאות יהודים ועוד עשרות אסירים פולנים שהיו במחנה.

משפטו של הפושע הנאצי אמור להיפתח בתאריך 6 בנובמבר, כאשר השופטים הורו לשלוח אותו לבדיקה בריאותית על מנת לבחון האם ניתן להעמידו לדין בגילו המבוגר.

על פי כתב האישום, הקצין הנאצי לשעבר סייע ברציחתם של מאה אסירים פולניים שהוצאו להורג בחודש יוני 1944, וברציחתם של מאות יהודים שנרצחו במחנה בין החודשים אוגוסט עד דצמבר 1944. לטענת התביעה האיש היה מודע לרצח ההמוני במחנה הריכוז ובמסגרת תפקידו כשומר אף דאג לסייע לכך.

על פי החוק הגרמני, גם שומרים ששירתו במחנות הריכוז או ההשמדה אך לא לקחו חלק מעשי ברצח האסירים, יועמדו לדין באשמת שיתוף פעולה.

ההרשעה הראשונה של שומר במחנה ריכוז או השמדה באשמת סיוע לרצח היתה של ג'ון דמיאניוק בשנת 2011. הוא הורשע בסיוע לרצח של 30 אלף אסירים יהודיים במחנה סוביבור, למרות שלטענתו שימש רק כשומר במחנה ולא סייע באופן מעשי לרצח.