סיורי הרובע המוסלמי לזכר ארי פולד

אלפי משתתפים בסיורים ייחודיים החושפים את הנופים וההיסטוריה של הרובע המוסלמי. השנה מוקדשים הסיורים לזכר ארי פולד הי"ד.

שמעון כהן - ערוץ 7 , י"ז בתשרי תשע"ט

מסיירים לזכרו
מסיירים לזכרו
צילום: קדמת ירושלים

ברובע המוסלמי בעיר העתיקה בירושלים מתקיימים במהלך ימי חול המועד סיורים חינמיים על ידי מדריכי עמותת 'עטרת כהנים'. השנה מוקדשים הסיורים לזכרו של ארי פולד הי"ד שנרצח לפני יום כיפור בגוש עציון ואמור היה להיות חלק ממיזם ההדרכה וההסברה הזה.

ביומן ערוץ 7 שוחחנו עם מנכ"ל מדרשת 'קדמת ירושלים' מבית 'עטרת כהנים', יוסף ברוס, המדרשה העומדת מאחורי הסיורים הזוכים לפופולאריות רבה בציבור היהודי מהארץ ומחו"ל, ובראשית הדברים שאלנו אם הציבור הרחב אינו חושש מסיורים ברובע המוסלמי ואינו מעדיף להישאר במתחם הרובע היהודי ומרכז העיר.

"אנשים לא חוששים בכלל", משיב ברוס ומבהיר כי "אנשים שומעים שיש סיורים וככל שנחשפים יותר ויותר מגיעים יותר ויותר. יש אלפי אנשים שמגיעים ואנחנו לא מצליחים להכיל את הביקוש הגדול. אנשים רוצים להכיר את ההתיישבות וההיסטוריה, רוצים לראות את התצפית המרהיבה על רצפת הר הבית מבית הצלם ותצפית של 360 מעלות של כל העיר העתיקה, לשמוע סיפורים על התחדשות הציונות במקום".

כאמור, את הסיורים מקדישה העמותה בשנה הנוכחית לזכרו של ארי פולד הי"ד, ועליו מספר ברוס: "הכול מתחבר לארי פולד. לפני כחצי שנה הוא התחיל לעבוד בשיתוף עם העמותה. הוא היה איש של ציונות, אהבת ישראל וירושלים, עם עצמה נחישות ואהבה בעיניים. הוא הגיע אלינו והיה מביא אלינו הרבה קבוצות של תיירים מחו"ל כדי לחשוף בפניהם את כל המפעל הזה של ירושלים בכלל ולא רק הרובע היהודי. הוא היה קוסם, היה סוחף אחריו אנשים בהתלהבות, היה עושה שידורים בפייסבוק לייב עם עשרות אלפי עוקבים מכל העולם שמתלהבים אתו ביחד ורצינו שהסיורים יהיו על שמו".

"כל הרעיון של הסיורים נועד לייצר תודעה, לפתוח את העיניים לאנשים למה שהם לא מכירים. אנחנו רואים איך אנשים נכנסים לסיורים ואיך הם יוצאים מהם, עם התפעמות, התפעלות והערכה להתיישבות הזו. זו ירושלים שלא התחלקה לשבטים והיא שייכת לכולנו. התחושה האמתית של המתיישבים היא תחושה של שליחות של כל עם ישראל והביקורים מחזקים את התחושה שעם ישראל איתנו עם כל המורכבות של המגורים כאן. אלו סיורים שמחזקים את ההתיישבות".

באשר לחשש הביטחוני מקרין ברוס נימה רגועה יחסית: "אנחנו עובדים בשיתוף פעולה מלא עם משטרת ישראל, וכאן המקום להודות להם על העבודה והגמישות והרצון המשותף שלהם ושלנו להביא מסיירים. בסופו של דבר העיר העתיקה והרובע המוסלמי הם לא אזור בעייתי. מאות אלפי תיירים מסיירים בצורה פשוטה בכל שנה. אולי יותר חוששים כאן, אבל המצב הביטחוני הוא יחסית טוב. האבטחה המשטרתית היא מאוד רוחבית וכללית, לוודא שהסדר נמשך, אבל לא מדובר באזור מורכב".

עוד הוא מציין ומספר כי גם השכנים הערבים אינם ששים לעימותים ביטחוניים: "האוכלוסיה במקום לא מחפשת את הדברים הללו ומעדיפים לחיות בשום ובצורה טובה. אנחנו שומרים על יחסי שכנות מאוד בריאים וטובים, אנחנו רואים אותם בבוקר ומאחלים להם בוקר טוב. אנחנו מודעים ועירניים אבל השגרה היא טובה ונוחה".

ואם כשתצאו מהסיור תרצו להצטרף ליישוב היהודי ברובע המוסלמי לא בטוח שתמצאו דירה מיידית... "יש לנו רשימת המתנה מאוד מאוד ארוכה", אומר ברוס ומביע תקווה שבעתיד כל מי שיפנה יקבל דירה שתירכש, "אנחנו מקווים לעשות את המיטב ככל יכולתנו".

כשהוא מתבקש לציין נקודה מיוחדת אחת או שתיים מתוך הסיור הוא בוחר בכותל הקטן ובבית הצלם: "הכותל הקטן הוא המשך של הכותל המערבי, הקיר המתחם ומגדר את הר הבית. כולם מכירים את הכותל המרכזי שהוא באזור הכי דרומי של הכותל, אבל ברובע המוסלמי יש את הכותל הקטן שהוא קדוש יותר כי הוא קרוב יותר לקודש הקודשים. המבקר מגיע לשם ופתאום אחרי שהוא עובר בסמטה הוא נחשף לכותל המערבי שנמשך ומרגש את האנשים. הנקודה השנייה היא בית הצלם. זו נקודת התצפית הכי גבוהה לעיר העתיקה, רואים איך הר הבית מוקף בהרים, רואים את רצפת הר הבית, את כל העיר העתיקה, את בית כנסת החורבה, את השערים והחומות. כשרואים את הכול עם הדגל הגדול מתנפנף זה מרשים, זו חוויה מאוד מיוחדת וקוסמת. אנשים מגיעים לשם טיפה מתנשפים אבל זה קסם של מקום עם נוף מרהיב של העיר העתיקה".