טראמפ: אנחנו עם ישראל במאה אחוז

נשיא ארה"ב נפגש עם נתניהו בניו יורק. ''טוב שישראל פועלת באופן אגרסיבי'', אמר טראמפ בנוגע לסוריה והביע תמיכה בפתרון שתי המדינות.

ניצן קידר - ערוץ 7 , י"ז בתשרי תשע"ט

ראש הממשלה בנימין נתניהו נועד בשעה זו (רביעי) עם נשיא ארה"ב דונלד טראמפ בשולי עצרת האו"ם בניו יורק.

בפתח הפגישה אמר הנשיא טראמפ, "אני רוצה שישראל תדע שאנחנו איתה במאת האחוזים. ביבי, אנחנו איתכם".

הוא הוסיף, "נהדר תמיד להיפגש עם ראש הממשלה נתניהו ויש לנו כמובן הרבה על מה לדבר. ראש הממשלה הודה לי על העברת השגרירות בירושלים. זה היה צעד שנוי במחלוקת שהפך להיות משהו מאוד חיובי. יש לציין שנעשתה התקדמות משמעותית ביחסי המדינות בנושאים רבים".

"אנחנו מאוד בעד הצעדים שישראל נוקטת כדי להגן על עצמה. אלו צעדים אגרסיביים וטוב שישראל פועלת באופן אגרסיבי. אינני כועס על הפעילות של מדינות אירופה עם איראן ואני חושב שבסופו של דבר הן יישרו קו עם הסנקציות שלנו", סיכם טראמפ.

הא התייחס גם למתיחות בין ישראל ורוסיה על רקע הפלת המטוס הרוסי באזור לטקיה מאש סורית ואמר כי שמע על הנושא לעומק רק בשיחתו עם ראש הממשלה. "אדבר אם פוטין בזמן הנכון ואנסה לסייע בסוגיה".

אחד העיתונאים שאל את טראמפ האם תוכנית השלום שלו תעלה בשיחות בין השניים. "אנחנו עובדים על התוכנית ומתקדמים בנושא", השיב הנשיא, "הרבה דברים טובים מתרחשים, במיוחד הסרת עניין העברת השגרירות מסדר היום. זה אומר שישראל תצטרך גם היא לעשות משהו למען הצד השני. החלום שלי הוא לסיים את התהליך בין ישראל והפלסטינים במהלך הקדנציה הראשונה שלי". הוא העריך כי יידרש פרק זמן של לפחות ארבעה חודשים נוספים כדי להציג את התוכנית.

לשאלה נוספת בנושא השיב, ככל הנראה למורת רוחו של ראש הממשלה, "אני סבור שפתרון שתי המדינות הוא הטוב ביותר כרגע. אינני יודע מה חושב עליו נתניהו אבל אני מאמין שהוא חושב כמוני", הוסיף טראמפ.

הוא התייחס להתעלמות הצד הפלסטיני מהמאמצים האמריקניים ולצעדים שנקטה בעקבות זאת ארה"ב. "הענקנו לפלסטינים מאות מיליוני דולרים בשנה ועכשיו אנחנו לא מעבירים להם כסף, כי במשך שנים המנהיגות הפלסטינית הזניחה את הצד האמריקני. יש מטרות שהן טובות ולהן נעביר בעתיד כספים. אין לי שום ספק שהפלסטינים יחזרו בסופו של דבר לשולחן המשא ומתן", אמר הנשיא האמריקני.

ראש הממשלה נתניהו דיבר גם הוא בפתח הפגישה. הוא פנה לנשיא ארה"ב ואמר, "זו הפעם הראשונה שאנחנו נפגשים מאז העברת השגרירות לירושלים. שינית את ההיסטוריה ונגעת בלב של כולנו. על העולם להבין שישראל תמשיך לעשות כל מה שצריך כדי להגן על עצמה מהתוקפנות האיראנית בסוריה ובלבנון".

נתניהו הוסיף כי ישראל זוכה לתמיכה מלאה של ממשל טראמפ בנוגע לזכותה להגן על עצמה מפני כל איום. "הברית בין ישראל וארה"ב מעולם לא הייתה חזקה יותר ואני מצפה לדון עם הנשיא בנוגע לביטחון המשותף של שתי האומות ובשלום באזורנו".