איך להדליק תנור בסין בלי כרטיס טיסה?

משפחות מכל רחבי הארץ הגיעו ליהנות ביום הפתוח של מכון צומת בגוש עציון. "מרכז המבקרים הראשון בעולם להלכה וטכנולוגיה''.

אורלי הררי - ערוץ 7 , י"ז בתשרי תשע"ט

אלפי מבקרים הגיעו ליום הפתוח של מכון צומת בגוש עציון שנערך בשיתוף משרד המדע והטכנולוגיה.

המבקרים, ילדים ומבוגרים מכל רחבי הארץ, נהנו לראות את השילוב של טכנולוגיה מתקדמת עם הלכה הרלבנטית לכל בית בישראל.

מיכל כברה מכפר סבא מספרת, "טרחנו ובאנו מכפר סבא לגוש עציון כדי ליהנות פה במכון צומת, לא מפחידים אותנו. עם ישראל חי, אלוקינו שבשמיים שומר עלינו ונותן לנו ליהנות ולקיים 'ושמחת בחגך'. הסיור כאן מאוד מלמד ואני ממליצה לכל משפחה לבוא, זה מעניין את הילדים ואת ההורים – כדאי לבוא בכיף".

דן מארנץ, מנכ"ל מכון צומת אומר, סיפר "התאמנו את החוויה לכל הגילאים, מהרצאה חוויתית לסבא ועד מתנפחים לילדים הקטנים. האנשים באים ונהנים".

צילום: שמוליק קליין

גיל מזומן מירושלים שהגיע עם כל המשפחה תיאר "באנו להבין מה עושים כאן במכון כדי לאפשר את קיום השבת בשילוב טכנולוגיה בארץ. היינו בהרצאה שימושית ומשעשעת ולמדנו איך המכון עובד, לילדים בגילאי יסודי זו חוויה גדולה ולקטנים יש מתנפחים שזה גם כיף גדול".

במרכז המבקרים נערכו סדנאות לילדים לבניית סוללות חשמליות, פעלולי חשמל והופעות חוויתיות לצד הפעלות אינטראקטיביות וסרטים מצוירים. זה מרכז המבקרים הראשון בעולם להלכה וטכנולוגיה, מעין מוקד תיירות המחבר בין המחויבות להלכה לבין העולם המודרני בצורה ויזואלית ומרתקת.

בסיור בין העמדות השונות נצפו מגוון המצאות ופיתוחים: מתקן מים קרים לשבת, מקלדת שבת ועכבר שבת למחשב, מצלמות אבטחה לשבת, התקן שבת לפנסי רחוב שהתאורה בהם מועצמת כשאדם נע בסביבה, מתקן בידוק בטחוני מותאם לשבת (דומה לזה שבכותל) והפעלת תנור אפיה מרחוק בעזרת SMS (על מנת למנוע בישול נוכרים).

דן מארנץ, מנכ"ל צומת, מסביר "הרעיון של המרכז הוא להפוך את סיפור החיבור בין ההלכה והטכנולוגיה לחוויה מרתקת, כל מבקר עובר התמודדות עם החיים המודרניים במדינה יהודית תוך שמירת ההלכה וכאן בצומת מוצאים את הפיתרונות להתמודדויות והסיפור של כל אחת מוצג במרכז המבקרים".