נתניהו: קיבלתי מטראמפ כל מה שביקשתי

ראש הממשלה מסכם בסיפוק את פגישתו עם טראמפ ולא מתרגש מהתמיכה במדינה פלסטינית. "השאלה אם זו תהיה מדינה כמו איראן או קוסטה ריקה".

ניצן קידר - ערוץ 7 , י"ז בתשרי תשע"ט

טראמפ ונתניהו
טראמפ ונתניהו
Reuters

ראש הממשלה בנימין נתניהו מרוצה מאוד מפגישתו היום (רביעי) עם נשיא ארה"ב דונלד טראמפ בשולי עצרת האו''ם בניו יורק.

בתדרוך לעיתונאים לאחר הפגישה סיפר נתניהו "שמעתי תמיכה בלתי מסויגת של ארה"ב בישראל, בזכותה להגנה עצמית באופן כללי וגם בקשר לאירוע הפלת המטוס הרוסי בסוריה", אמר נתניהו. "ביקשתי בקשות ספציפיות וקיבלתי כל מה שביקשתי. הנשיא נתן הנחיות מפורשות הקשורות לביטחון ישראל".

בהתייחסו לתמיכת טראמפ בהקמת מדינה פלסטינית אמר נתניהו "אנו עוסקים במהות. השאלה היא מה זה מדינה? איזו מדינה תהיה? האם זו תהיה קוסטה ריקה או איראן? מבחינתי כל עוד אני ראש הממשלה השליטה הביטחונית של ישראל תהיה מלאה ממערב לירדן".

הוא הוסיף כי שמע במהלך הפגישה עם טראמפ מיועצו ג'ארד קושנר כי כל אדם מפרש באופן שונה את מושג "המדינה הפלסטינית".

.הוא נשאל מדוע ישראל אינה יוזמת בעצמה ניסיון לחדש את המגעים המדיניים. "זה אבסורדי לחשוב שאם האמריקנים מכינים תכנית, אנחנו נעקוף אותה. עם זאת, זה לא מעיד על כך שאין לנו כלל מגעים עם הפלסטינים".

נתניהו התבקש להתייחס גם למצב ההומניטרי בעזה. "נוצרו שני בולענים: מצד אחד המצב הכלכלי בעזה וגם ברשות הפלסטינית קשה מאוד בגלל שהאמריקאים הפסיקו את הסיוע הכספי שלהם לאונר"א ולמיזמים אחרים. מצד שני, הרשות הפלסטינית אינה מעבירה את הכספים והמשכורות לעזה".

"אינני אדיש למצב ועמדתנו אינה שאין מה לעשות. אנחנו משוחחים בנושא גם עם אבו מאזן וגם עם המצרים", הצהיר ראש הממשלה.

גורם מדיני בפמלייתו של נתניהו הגיב גם לפרסומים לפיהם הנשיא פוטין דחה את בקשת ראש הממשלה להיפגש איתו בעקבות תקרית הפלת המטוס הרוסי. "הנושא הועלה במהלך שיחת ראש הממשלה עם נשיא רוסיה והוא לא דחה שום אפשרות אלא דווקא השאיר אותה פתוחה. כרגע האווירה ברוסיה אינה מתאימה למפגש כזה, אבל יש להניח שתתקיים בקרוב פגישה עם נשיא רוסיה", סיכם הגורם.