הסכנה: סוכה

המשטרה התנגדה לבניית סוכה בחצר בית ערבי שנמצא על קרקע בבעלות יהודית בשכונת שמעון הצדיק. אריה קינג: ''ככה לא נראית ריבונות".

ערוץ 7 , י"ט בתשרי תשע"ט

אם יהודים לא נכנסים - ערבים פולשים
אם יהודים לא נכנסים - ערבים פולשים
צילום: מאוחדים

משטרת ירושלים מנעה מיהודים להקים סוכה בחצר בית ערבי שנמצא על קרקע בבעלות יהודית בשכונת שמעון הצדיק, בטענה שבניית הסוכה עלולה להתפרש כ"פרובוקציה".

לאחר פינוי החצר מתכולת הערבים שפלשו לקרקע, ביקש חבר מועצת העיר ירושלים אריה קינג להקים סוכה שתהווה מוקד עלייה לרגל ליהודים ותחזק את הנוכחות היהודית בשכונה.

קינג, יו"ר סיעת מאוחדים ויו"ר הקרן לאדמות ישראל, טוען כי שוטרים שהיו במקום מנעו זאת ממנו אולם במשטרה מציינים כי קינג גילה הבנה להתנגדותם והנושא נפתר בהסכמה.

"שוב הוכח שהריבונות שלנו בירושלים מוגבלת", מגיב קינג. ''מדובר בקרקע יהודית שפלשו אליה ערבים ולאחר הליך משפטי ארוך הצלחנו להוכיח בעלות יהודית מלאה על הקרקע. למרות זאת, כאשר הגענו לשטח כדי להקים סוכה, המשטרה מנעה זאת מאיתנו. ככה לא נראית ריבונות".

שכונת שמעון הצדיק הסמוכה לשכונת שמואל הנביא ולקבר שמעון הצדיק, פונתה מיהודים ערב מלחמת העצמאות. בשנים האחרונות פועלים יהודים לחזק את הנוכחות היהודית בשכונה. לאחרונה הופקדו שני תכנית בנייה ליהודים בוועדה לתכנון ובנייה.

קינג, שהיה ממובילי המאבק להשבת הקרקע לבעליהם היהודים אמר כי "מדובר בהיסטוריה. לאחר שנים רבות של מאמצים ויצירתיות רבה, הוכחנו שיש לנו את הכלים והחזון הנכון לבינוי מסיבי ליהודים בכל רחבי העיר, גם במקומות בהם הממשלה מערימה קשיים. את התוכניות הגישו היזמים לפני למעלה מ-7 שנים, ומאז הן מתקדמות בעצלתיים ומוקפאות בהוראת משרד ראש הממשלה כבר 5 שנים. סוף סוף הגיעה בשורה היסטורית לשכונה שתזכה לגאולת קרקעות נוספות. בעזרת ה' נמשיך לייהד את ירושלים ולהיות גאים בזה".

חבר סיעת מאוחדים יהונתן יוסף שפועל רבות בשכונה אמר "רשויות החוק עדיין לא הפנימו את זכותם הפשוטה של בעלי הקרקע היהודים לבנות סוכה. לא פלא שסירוב המשטרה לבניית הסוכה הוביל לפלישה חוזרת. במזרח העיר אין מושג של וואקום. אם יהודים לא נכנסים - ערבים פולשים".

ממשטרת ישראל נמסר: מדובר בשטח פתוח ושכור בו התגלו מספר סכסוכים בעבר ובעל הקרקע מכיר את הנושא על כל היבטיו השונים, כולל אלו המשפטיים. בניגוד לנטען, בשיחה שנערכה עם השוכר, הוא הסכים שלא להקים את הסוכה במקום זה בו הוא אינו מתגורר כלל.