תפילה אורתודכסית ברחבה הרפורמית
תפילה אורתודכסית ברחבה הרפורמית צילום: מרכז ליב''ה

אלפי יהודים פוקדים בימי חול המועד את ''עזרת ישראל'' - הרחבה הדרומית של הכותל המערבי, ומתפללים במקום בהפרדה מלאה, עם מחיצה, תוך שמירה על קדושת המקום.

הרב חננאל אתרוג, ראש ישיבת שבי חברון, העביר שיעור ברחבה והתייחס למחלוקת עם הרפורמים. ''יש ויכוחים, יש כאלו שאומרים שכל אחד מעם ישראל צריך להרגיש במקום הזה כמו בבית, בלי קשר לדעות שלו ובלי קשר לזהות שלו ובלי קשר למה הוא חושב, ואם מישהו אוחז בדעות מבולבלות מאוד ולא מבין את הערך של סדרי התפילה אז ניתן לו פה מקום.

''באמת אחים כל בית ישראל, מי שנולד לאמא יהודיה ומי שגויר כהלכה הוא אח שלנו ואנחנו אוהבים אותו. פה אני חושב שיש טעות יסודית, גם אני לא מרגיש פה כמו בבית, פה זה הבית של ה', פה זה חצרות בית ה', ואני לא יכול להרגיש בבית שלי אם אני לא יודע שאני בא להרגיש פה בבית שלו", הסביר.

אתמול התקיימו התפילות והשיעור לרפואתו של הרב אלישע וישליצקי המאושפז בטיפול נמרץ. לקראת סוף השיעור שמסר במקום ביקש הרב דוד תורג'מן מהנוכחים להתפלל יחד לרפואת הרב אלישע "שמגיע לכל מקום בארץ ישראל, לכל מקום שהוא נקרא, זכותה של תורת ארץ ישראל תעמוד לו ברגעים הקשים הללו ויחזור לאיתנו במהרה".

המארגנים מציינים כי ההיענות לתפילות ולשיעורים היא רבה, וגם היום צפויים להתקיים במקום מניינים ושיעור של הרב שמעון כהן, ראש מוסדות בית מוריה בבאר שבע.

בצלאל זיני, ראש המטה המשותף לשמירה על קדושת הכותל, אמר כי "בימי חול המועד המונים פוקדים את המקום שידוע כמקום תפילה מזה מאות שנים, לתפילות ולשיעורים לכבוד החג. מיותר לציין שלא מפריעים או מונעים מאף אחד להתפלל כרצונו, אלא פשוט מאוד מתפללים במקום הקדוש כמסורת ישראל בכל הדורות.

"אנו קוראים לרפורמים לוותר על הפרובוקציות ולהצטרף למעל מיליון האנשים והנשים שפקדו את רחבת הכותל המרכזית והדרומית בחודש האחרון והתפללו על פי כללי המקום ומסורת ישראל", הוסיף.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו