שובה במתיקותה את לבם של כולם
שובה במתיקותה את לבם של כולםצילום: שי בן נפתלי

המלטת הקרנפונת בספארי ברמת גן ריגשה אזרחים רבים, שחיפשו עבורה שם מיוחד ומתאים שמתחיל באות ט'. בספארי מקובל מזה שנים, לתת לגורים שם שמתחיל באות הראשונה של שם האם, במקרה הזה- טנדה.

כל השמות הועברו לוועדת השמות ולאחר התייעצות ארוכה נבחר לגורה השם: טֶלָטִינִי (Thelathini) שמשמעותו בשפה הסוואהילית הוא שלושים (30).

מדובר בקרנפית ה-30 שנולדה בספארי מאז הקמתו והספארי הוא גן החיות שהצליח ברביית המין המיוחד הזה יותר מכל גני החיות ברחבי אסיה ואירופה.

הקרנפים רחבי השפה מתת המין דרומי נמצאים על סיפה של סכנת הכחדה בשל החיבה העזה שבני האדם רוחשים לקרן שלהם. בשנה האחרונה ניצודו 1028 קרנפים בטבע בדרום אפריקה בלבד- כ-3 קרנפים בממוצע מידי יום.

רק לפני מספר חודשים התברר כי קרוב משפחתו של הקרנף רחב השפה הדרומי- הקרנף רחב השפה הצפוני, נכחד לגמרי מהטבע.

להמלטה של הקרנפונת הקטנה יש ערך חשוב במיוחד. 78 גני חיות לוקחים חלק בתוכנית האירופאית למינים נכחדים של הקרנפים הללו, בהם יש בסך הכול יש קצת יותר מ-300 קרנפים רחבי שפה. גם כיום, עדר הקרנפים בספארי הוא העדר הגדול ביותר באירופה.

תרומתו של הספארי לריבוי הקרנפים רחבי השפה גדולה מאוד והקרנפים בספארי מהווים שגרירים חשובים לאחיהם הסובלים מהכחדה מואצת בטבע.

טֶלָטִינִי הקטנה כבר מתאקלמת לחיים בשטח האפריקאי הפתוח בספארי, לא נפרדת מאמא טנדה, אינה חוששת משאר בעלי החיים אך ובעיקר שובה במתיקותה את לבם של כולם.