לא יקבל הנחות. נוחי דנקנר
לא יקבל הנחות. נוחי דנקנר צילום: רועי אלימה, פלאש 90

עו"ד אייל בסרגליק, סנגור פלילי בכיר ויו"ר הועדה לעניינים פליליים בלשכת עורכי הדין מעריך שאיש העסקים נוחי דנקנר שנכנס היום לכלא יבקש בקרוב חנינה מהנשיא.

"אני סבור שנראה בקרוב בקשת חנינה", מציין בסרגליק ומוסיף, "לדעתי לא תהיה לו שום מניעה לעסוק בנושאים כלכליים למעט משרות ציבוריות. יהיה חבל לחברה הישראלית לאבד אדם עם קשרים וכישורים כמו שלו. ראינו גם פוליטיקאים שלמרות שהיה להם קלון המתינו לתום תקופת הצינון וחזרו לעשייה הציבורית הציבור הישראלי שוכח מהר".

בסרגליק מעריך שהשב"ס יעשה הכל כדי שבמהלך שהותו של נוחי דנקנר בכלא הוא לא יהיה נתון לניסיונות סחיטה מצד אסירים אחרים שיחמדו את כספו, "נתקלתי כסנגור בלא מעט מקרים שניסו לסחוט לקוחות שלי ולהתנכל להם ולהציע כל מיני עסקאות תוך כדי שימוש בכספם. לכן יש בשב"ס יחידה למיון מוקדם שנועדה למיין אסירים למקומות שמתאימים להם".

לדבריו, "יש בתי סוהר שמיועדים לעברייני צווארון לבן כמו האגף שאליו הוא נכנס בכלא מעשיהו או כמו כלא חרמון. מכיוון שיש חשש שעלולים לסחוט אותו שמים אותו עם אוכלוסיה שמתאימה לו של עברייני צווארון לבן. יש גם את הסוגיה הביטחונית כפי שראינו עם ראש הממשלה לשעבר אולמרט שנכנס למרבה הצער לכלא. ככל שיש יותר מידע בטחוני כך שומרים על מי שמחזיק את המידע בצורה הדוקה יותר".

עם זאת מציין בסרגליק כי גם דנקנר יצטרך לעבור מה שאסירים אחרים עוברים כולל עבודות נקיון ותהליך שיקום, "בתי הכלא אינם מבחינים אם אסיר הוא דמות ידועה או שהוא אדם אלמוני. מכלל האסירים נדרשות אותן הדרישות. גם נוחי דנקנר יאלץ להתעורר למסדרים, לסדר את מיטתו ולהשתתף בניקיון האגף ובמטלות השוטפות. אמנם הוא נכנס לכלא מעשיהו וסביבו יהיו בעיקר עברייני צווארון לבן אבל זה עדיין לא אומר שהוא לא יהיה כמו כל האסירים במובן של העבודות כולל ניקיון.

״יהיה לו לפחות שותף אחד לחדר. הוא יצטרך לעבור שיקום לאור מה שהיה בתיק שלו שזה תנאי קריטי לועדת השליש. המטרה של כולם היא שהאסיר ישוקם. יש שיקום שמתאים לעברייני צווארון לבן שכולל שיקום בתחום המרמה השתתפות בקבוצות ושיחות. בן אדם שלא חשב שהוא עושה עבירה צריך להפנים שהוא ביצע עבירה ולראות איך הוא אכן משתקם".

עו"ד בסרגליק מספר על התנאים באגף החדש אליו נכנס נוחי דנקנר, "האגף שהוקם בזמנו בתקופת מאסרו של ראש הממשלה לשעבר מר אולמרט הוא אגף יותר חדיש ומתאים יותר לכלא מודרני. יש הרבה מאוד בתי כלא שהתנאים בהם הם לא תנאים מודרניים והם מתאימים יותר לתקופה המנדטורית ויש מקומות שמאוד השתפרו. כאן מדובר על אגף יותר חדיש עם אוכלוסיה של צווארון לבן".