שר הביטחון בבית המדרש בלינדנבאום
שר הביטחון בבית המדרש בלינדנבאוםצילום: גרשון אלינסון

האגף הביטחוני חברתי במשרד הביטחון פרסם נתונים מהם עולה כי חלה עלייה של 15% במספר הבנות המתגייסות לצה''ל דרך מסלול גרעיני המדרשות.

ראש האגף וסמנכ''ל משרד הביטחון משה צין הציג את הנתונים בכנס פתיחת שנה לבנות המדרשות המתגייסות לצה''ל.

הרב אוהד טהרלב, ראש מדרשת לינדנבאום מרשת אור תורה סטון, אמר "בכל שנה בשנים האחרונות מדברים על גיוס שיא של בנות דתיות לצבא, וכולם מנסים לנתח את המהפכה שעבר המגזר. בשנה האחרונה הבנות היו במוקד השיח התקשורתי והמגזרי שעסק בגיוס הבנות הדתיות, ולכן אנחנו לא מופתעים מכך ועדיין מתרגשים בכל פעם מחדש".

"במדרשות אנו מכשירים את הבנות לטוב ולחסד שבין עץ הדעת לעץ החיים - גם לימוד תורה וגם לתרום למדינה. כשחיילים וחיילות מתגייסים ישנה תרומה הדדית, ומתוך כך גם תמורה הדדית, בין החייל לבין הצבא. הכנת הבנות לשירות הצבאי מתוך לימוד תורה אמיתי ומשמעותי, ואפשרותן להתגייס במסלול ייעודי המאפשר שמירה על אורח חייהן, מאפשר להן לשרת שירות משמעותי ולתרום בצורה הראויה ביותר לצה"ל ובמקומות החשובים ביותר בו. לא סתם רבות הבנות שממשיכות לקצונה ואף חותמות קבע".

הגידול במספר הבנות שהתגייסו דרך מסלול המדרשות, משתקף השנה גם ברישום השיא למדרשת לינדנבאום, שהייתה הראשונה להקים מסלול המשלב לימוד תורה לנשים וגיוס לצה"ל, וכיום פועלת בירושלים, וגם בשלוחותיה בלוד ובכרמיאל. בשנים האחרונות, כ-95% מהבנות הלומדות במדרשה מתגייסות לצבא. מעל 20% מהבנות בכל מחזור במדרשה יוצאות לקצונה ועוד כ-30% חותמות קבע. כך במחזור האחרון של המדרשה שמנה כ-100 בנות, יש 21 קצינות.

לפי נתוני האגף הביטחוני חברתי במשרד הביטחון, השנה יש מספר שיא של גיוס בנות דתיות דרך מסלול גרעיני המדרשות בהובלת האגף. כ- 308 בנות דתיות התגייסו עם פתיחת שנת תשע"ט לצה"ל. מדובר בעליה של כ- 15% בהשוואה לאשתקד, ושל מעל ל - 100% בהשוואה לשנת 2014. כ- 20% מבוגרות המסלול יוצאות לקצונה.