סיור צה''לי ברוואבי - בלי נשק ומדים

מנכ"ל ארגון לביא דורש מקצין חינוך ראשי לבדוק מדוע נדרשו חיילים במספר מקרים להתפרק מנשקם לפני שהשתתפו בסיורים בעיר הפלסטינית.

ערוץ 7 , כ"ג בתשרי תשע"ט | עודכן: 22:54

סיור צה''לי ברוואבי - בלי נשק ומדים-ערוץ 7
מסיירים ללא נשק. רוואבי
צילום: הדס פרוש, פלאש 90

מנכ"ל ארגון לביא, יוסף בן ברוך, שיגר היום (שלישי) מכתב לקצין חינוך ראשי, בו הוא טוען כי נאספו בידו עדויות על שורת מקרים בהם נדרשו חיילים להתפרק מנשקם לפני סיור בעיר הפלסטינית רוואבי.

מדובר בפניית המשך לאחר שלפני כחודש פנה בן ברוך לתא"ל פיראיזן בבקשה לחקור את עדותו של אלעד הומינר, ולפיה חיילים וקצינים מגדוד שמשון נדרשו להיכנס לסיור בעיר 'רוואבי' שברש"פ, במסגרת פעילות חינוכית של צה"ל, תוך התפרקות מנשקם.

"בזמן שחלף מאז הפנייה הנזכרת, התקבל אצלנו מידע נוסף על כך שחיילים וקצינים מיחידות נוספות עוברים סיורים חינוכיים מעין אלו, בעיר רוואבי ובמקומות נוספים", ציין בן ברוך.

לדבריו, "היום קיבלנו מידע על כך שקצינים וחיילים מטייסת חיל האוויר בבסיס חצור נדרשו להתפרק מנשקם במסגרת סיור 'לימודי' בעיר רוואבי. כמו כן על פי הדיווח, התבקשו הקצינים והחיילים להסוות או להשיל מעליהם כל סממן יהודי וישראלי, ולהימנע מדיבור בעברית במהלך הסיור".

"דומה היה שהתקופות בהן נדרשו יהודים להסוות סממנים יהודיים חלפו, מהעולם בכלל ומישראל בפרט, וביותר מקציני וחיילי צבא ההגנה לישראל. מיותר לפרט בפניך על ההשפעות החינוכיות השליליות של התנהלות מעין זו על החניכים, הן בנוגע לביטחונם בעצמתו של צה"ל והן באמונתם בצדקת הדרך של מדינת ישראל", כתב בן ברוך.

"רצף התלונות מעלה חשש כי מדובר במדיניות של גורמים בכירים בחיל החינוך, ולא ביוזמה מקומית של גורמי החינוך ביחידות השונות", הוסיף מנכ"ל לביא וביקש מקצין חינוך ראשי, "לפעול בהתאם לסמכותך ולהורות על בדיקת ההתנהלות המתוארת, האם אירעה כמתואר, ומי האחראי להתנהלות זו, ולנקוט בסנקציות המתבקשות כנגד הגורמים שהפרו את הנחיות הרמטכ"ל ומסקנות עמ"ט המכונים - בנוגע לחינוך חיילי וקציני צה"ל בסוגיות פוליטיות".

תגובת דובר צה״ל: סיורים לימודיים לקצינים מתקיימים בהמלצת המפקדים בשטח. הסיור נערך גם הוא לצורך למידה, ואושר על ידי כלל הגורמים בצה״ל. לסיור ננקטו כלל אמצעי הבטחון הנדרשים, נדגיש כי מדובר בסיור לימודי בלבד ולא סיור מבצעי.