פריצת דרך מצילת חיים

פרופ' לוטם מהדסה, מספרת על ההתרגשות הגדולה מהתרופה שהתגלתה בזכות חתני פרס נובל, "זה יעיל למצבים המתקדמים, לסרטן גרורתי".

בני טוקר , כ"ג בתשרי תשע"ט

הדסה עין כרם
הדסה עין כרם
צילום: דוברות הדסה

פרס נובל לרפואה ניתן לג'יימס אליסון האמריקאי ולטסוקו הונג'ו היפני, בעבור תרומתם לחקר האימונותרפיה, טיפול בסרטן באמצעות המערכת החיסונית.

פרופ' מיכל לוטם, מנהלת המרכז למלנומה ואימונותרפיה של סרטן בהדסה עין כרם, מספרת בערוץ 7 על התגלית שמשפיעה כבר היום על אלפי חולי סרטן, "התגלית הזאת למעשה כבר משפיעה באופן יום יומי על חייהם של מאות ואלפי חולי סרטן. אנחנו מדברים על משהו שמממש את עצמו מדי יום ביומו.

''התגלית מושתתת על הבנה של המנגנונים של מערכת החיסון האנושי שמרסנת את עצמה. כל אחד משני החוקרים שזכו בפרס נובל גילו שני מנגנונים שונים ופיתחו גם תרופה שבעצם מאפשרת לנו להפסיק את הריסון ולגרום למערכת החיסון להיעשות פעילה בצורה שהיא קצת חסרת בלמים ומסתבר שזה יעיל מאוד כנגד לא מעט מחלות סרטניות".

לדבריה התגלית שלהם היוותה פריצת דרך, "התגלית שלהם שהחלה כתצפית מדעית וכהבנה מדעית תורגמה מהר מאוד גם לשפת המעשה לטיפול והטיפול שינה משהו מאוד מהותי באופן שבו אנחנו מטפלים בסרטן ועל כן הם זוכים בפרס נובל".

פרופ' לוטם מקווה שתגליות נוספות יביאו לפריצות דרך גם במחלות הסרטן הנוספות, "התרופות לא מתאימות לכל מחלה. יש מחלות שהן מתאימות יותר ויש פחות. בסרטן עור הן יכולות להביא לתגובה בכארבעים אחוז מהחולים במחלת סרטן מתקדמת. בסרטן הריאה הם משפרים את מצבם של בין עשרים לעשרים-וחמישה אחוז מן החולים. סל התרופות הישראלי מגדיר ומממן טיפול בהתאם לאופי המחלה והשלב של המחלה. למעשה התרופות האלה נבדקו או נכנסו כבר לשגרת הטיפול של גידולים בראש, בצוואר ובגידולים של דרכי השתן וכן בסרטן של הכליה ובסרטן הריאות.

''הם עדיין לא הוכיחו את עצמן בגידולים אחרים כמו בסרטן שד, שחלה ולבלב, שאלה עדיין מחלות שמחכות לתגליות הבאות. התרופות נבדקו ולמעשה ההתרגשות הגדולה על היותן יעילות למצבים המתקדמים לסרטן גרורתי. מתחילים היום לפתח אסטרטגיות, לתת את התרופות בשלב מוקדם יותר גם כדי למנוע את חזרת המחלה. אין ספק שלגבי חלק מן החולים עוד לא הרוב אבל אחוז משמעותי מהחולים התרופות האלה הן פריצת דרך חיונית חשובה ואפילו מצילת חיים".