נדיה כהן
נדיה כהן צילום: שלומי יוסף

נדיה כהן, אלמנתו של המרגל הישראלי אלי כהן הי"ד שהוצא להורג בתלייה לאחר שנתפס בסוריה, מבקשת מנשיא סוריה בשאר אסד להעביר את עצמותיו של בעלה לקבורה בישראל.

"בבקשה ממך, אני אפילו מבקשת רחמים. שחרר את אלי, שחרר את העצמות. אני בת 83, תסתכל עלינו אחרת, תסלח", אמרה כהן בכנס לטיפול בנפגעי מלחמה שהתקיים במרכז הרפואי לגליל בנהריה.

"אני מודה לאלה שיזמו שאני אעמוד לדבר ללבו של בשאר אסד. היה לי קשר מכתבים עם בשאר לפני כ-18 שנה וכתבנו לו, צילמנו את הצילומים של הילדים, של הנכדים, כדי שיחוס וירכך את לבו למען הבאת הגופה. שמחתי כשהוא השיב שזה יקרה 'בבוא הזמן'. גם שתי מילים היו לי לנחמה", אמרה כהן.

"בינתיים עבר הרבה זמן ובשאר עבר תקופה קשה, התחוללה מהפכה בתוך העם שלך. בתוך המדינה שלך, העם שלך שילם מחיר ואתה גם כן היית חרד לעם הזה. אני פונה אליך מפה באהבה, שיהיה שלום", הוסיפה האלמנה.

היא תיארה כי "אלי הוא מלאך שבא , אני לא כל כך רוצה להאמין בזה, מלאך למלא תפקיד מסוים, לשמור על המדינה ועל העם. הוא היה משוגע על העם הזה ועל המדינה ועל פיסת הקרקע שקיבלנו. אלי היה פשוט אדם ציוני, תרם , עזר והשאיר שלושה ילדים שלא מכירים אותו".

ד"ר מסעד ברהום, מנהל המרכז הרפואי לגליל, אמר בכנס כי "הניסיון הרב שנרכש בטיפול הרפואי בכ-3000 פצועי מלחמת האזרחים בסוריה כ-49 אחוז מהם נשים וילדים לאורך חמש וחצי שנים, היה טיפול מורכב שייתן לאזרחי ישראל ולפצועים בעימותים הבאים אם חלילה יקרו, טיפול רפואי טוב יותר".

ד"ר ברהום הצטרף לפנייתה של נאדיה כהן לנשיא סוריה באשר אל אסד וקרא לו בשפה הערבית לעשות מחווה הומאנית ולהחזיר את עצמותיו של אלי כהן ז"ל לישראל כצעד ראשון ובונה אמון בין שני העמים.

נדיה כהן עם מנהל בית החולים, היום
נדיה כהן עם מנהל בית החולים, היום צילום: תומאס סולינסקי