ישראל כץ
ישראל כץ צילום: יונתן סינדל, פלאש 90

השר ישראל כ״ץ, מגיב לעתירת עיריית תל אביב לבג"ץ נגד ההחלטה להפסיק את העבודות לבניית 'גשר יהודית' בשבתות.

"במקום לאפשר את קידום מיזמי התחבורה הציבורית החשובים המעוכבים על ידו, ראש עירית ת"א חולדאי שוב מציף את עניין הגשר הפוליטי ערב הבחירות לרשויות המקומיות".

"חברת נתיבי איילון תפעל להקמת הגשר בעיתוי ובאופן המתאימים, ועל פי מדיניות משרד התחבורה למתן קדימות להשלמת קו הרכבת החשמלית הישיר מירושלים לת"א ולצמצום הפגיעה בציבור", דברי השר כ"ץ.

נזכיר כי עיריית תל אביב-יפו הגישה היום (רביעי) עתירה לבג"ץ נגד שר התחבורה ישראל כ"ץ וחברת נתיבי איילון בעקבות החלטת השר לעצור את העבודות להקמת גשר יהודית בשבת, מעל נתיבי איילון.

עתירת העירייה לבית המשפט כוללת בקשה למתן צו ביניים המשעה את החלטת שר התחבורה לעכב או להפסיק את העבודות על גשר יהודית ומחייב את נתיבי איילון להמשיך את העבודות לביצוע הגשר כמתוכנן עד להכרעה בעתירה.

כזכור, הקמתו המתוכננת של גשר יהודית נדחתה עקב התערבות שר התחבורה, לאור סוגיית השבת. בעירייה טוענים כי העיכוב בבניית הגשר גורם נזק כבד לתושבי העיר תל אביב-יפו ולמטרופולין, ומשכך אין בכוונת העירייה להמתין עוד והוחלט על פניה לערכאות משפטיות.

בין נימוקיה בעתירה טוענת העירייה כי החלטת שר התחבורה אינה חוקית שכן השר אינו מוסמך לתת הוראות לחברת נתיבי איילון ובפרט חסר סמכות לתת לה הוראות ביחס לעבודה בשבת, והדבר אף נקבע בחוות דעת מפורשת של היועצת המשפטית של משרד התחבורה, שאושרה על ידי היועמ"ש לממשלה רק לפני כשנה.

עו"ד ראובן לדיאנסקי, חבר מועצת העיר וראש סיעת "חי - חילונים ירוקים" בעיריית ת"א אמר הערב, "כבר לפני מספר שבועות פניתי לראש העיר חולדאי בבקשה להגיש עתירה כנגד הפסקת העבודות. במדינה נורמלית לא היה צורך בבג"ץ כדי לעשות את המובן מאליו. בגלל אינטרסים פוליטיים קטנוניים הפך שר התחבורה כ"ץ לשר הפקקים. שר שדואג לכך שתושבי תל אביב והסביבה יעמדו בפקקים נוספים, כאילו אין להם מספיק. עצוב שבמציאות של ישראל ב-2018 עיריית תל אביב צריכה לעתור לבג"ץ כדי שמשרד התחבורה יקים את הגשר בשבת בשעה שהתנועה הכי דלילה".