בעקבות הפרסום בערוץ 7
''הערצת מחבלים באישור ממשלת ישראל''

קרובי החייל משה תמם הי"ד זועמים על כך שהמחבל הרוצח חיבר ספר מתוך הכלא וישיק אותו באירוע חגיגי במתנ"ס עירוני בבאקה אל גרבייה.

עדו בן פורת - ערוץ 7 , כ"ו בתשרי תשע"ט

''הערצת מחבלים באישור ממשלת ישראל''-ערוץ 7
בני משפחת תמם
צילום: יוסי צור

משפחתו של החייל משה תמם הי"ד היום (שישי) פנתה לשר הפנים אריה דרעי ולשר לביטחון הפנים גלעד ארדן, בעקבות הפרסום בערוץ 7 ולפיו ספר חדש שחיבר המחבל שרצח את תמם יושק בשבוע הבא במתנ"ס העירוני בבאקה אל גרבייה.

"המקרה הזה מראה לנו בדיוק את הטעות היסודית של ממשלת ישראל בהתייחסות למחבלים", אמרה לערוץ 7 אורטל תמם, אחייניתו של משה הי"ד.

לדבריה, שירות בתי הסוהר ''נותן למחבלים לעשות מה שהם רוצים בכלא ומקדש את השקט התעשייתי ומטרתו היא שהמחבלים יהיו מרוצים, השר מעליהם גלעד ארדן מצטייר כחסר כל יכולת ניהול ושליטה, ולמרות הקמת עוד ועוד ועדות לבדיקת תנאי הכליאה לא נראה שיש שינוי בשטח''.

אורטל זועמת על כך שהמחבלים רשאים לכתוב ספרים בעת ריצוי עונש המאסר שהוטל עליהם, ואף מוציאים כתבי יד לאור. ''מחבלים כלואים בתנאי חמישה כוכבים בעוד חטופינו נמצאים בגורל לא ידוע. מול מחדל תנאי הכליאה של המחבלים הרוצחים אנו רואים את אזרחינו הערבים מקדשים ומעריצים את המחבלים.

''שמחה אחרי פיגועים והערצת רוצחים היא חלק מהתרבות הערבית הישראלית, כאן חמור יותר זה ראש עירייה שמשתתף בהשקת הספר. מי שעומד בראש העירה צריך להוות דוגמא לנאמנות למדינה ולא דוגמא להערצת והאדרת מחבל רוצח. הוא לא יוכל לבוא אחר כך ולומר שהוא לא מבין מאיפה הרוצח הבא גדל ועשה מה שעשה''.

העובדה שהשקת הספר שכתב המחבל מתקיימת במתנ"ס עירוני מעידה על ''חולשה של ממשלת ישראל שרואה מה נעשה בערים ובכפרים הערבים ולא טורחת לטפל בכך ביד ברזל. סלחנות וחולשה מביאים לעוד רצח ופגיעה בישראל.

"פניתי היום הן לשר דרעי והן לשר ארדן בבקשה לפגישה דחופה במטרה למנוע את קיום האירוע בתמיכת ראשי עיריות ומכספי משלם המיסים, בדין הרצחת וגם ירשת, וכן על מנת לדון בתנאי הכליאה הבלתי נתפסים של רוצחי חיילנו", הוסיפה אורטל תמם.

המחבל, וליד דקה, היה מעורב ברציחתו של החייל משה תמם הי"ד ב-1984, וניצל את עונש המאסר הממושך שלו כדי לחבר ספר לילדים ונוער. האירוע חגיגי להשקת הספר, ''סיפורו של סוד השמן'', ייערך ביום חמישי הבא במתנ"ס בעיר באקה אל גרבייה, מקום מגוריו של המחבל. ראש עיריית באקה על גרבייה ינאם באירוע.

נאוה בוקר
צילום: קובי ריכטר/TPS

סגנית יו"ר הכנסת, ח"כ נאוה בוקר מהליכוד, פנתה למנכ״ל החברה למתנ״סים בדרישה לבטל את האירוע להשקת הספר שחיבר המחבל.

בוקר פנתה למנכ''ל החברה למתנ"סים רז פרויליך וביקשה להבין ''כיצד גוף הממומן מכספי ציבור פורס חסותו על אירוע מהסוג הזה. היתכן שהחברה למתנ״סים האמונה על חינוך הדור הצעיר מעודדת טרור ומהללת מחבל רוצח מתועב?!''.

מהחברה למתנ"סים נמסר לערוץ 7, "אין לחברה למתנ"סים הארצית או למתנ"ס באקה אל גרבייה, שהוא עמותה עצמאית, קשר לאירוע. מדובר באירוע שאותו יזמה, ארגנה ומקיימת הרשות המקומית, כשמעצם היות המבנה של הרשות המקומית כך שיש ביכולתה לעשות זאת".

ערוץ 7 פנה אל משרד הפנים בשאלה האם לעיריית באקה אל גרבייה מותר לקיים אירוע להאדרת מחבלים במתנ"ס עירוני. מהמשרד נמסר כי ''ממונה המחוז במשרד הפנים מנהל בדיקה בעניין הטענות ואף שוחח עם הנוגעים בדבר. במהלך השבוע הבא בתום בחינת העובדות יגבש את עמדת המשרד העניין''.

שי גליק מארגון ''בצלמו'' אמר בתגובה כי ''מדובר בטירוף מוחלט. לא הגיוני שאדם אשר יושב במאסר ומוגדר עד היום כאדם עם סיכון ביטחוני מקבל במה ציבורית במימון ממשלתי לפרסום דבריו המסיתים.

''כל זה בנוסף להצגה המאדירה ומספרת את סיפור חייו המוצגת עדיין בתיאטרון אל מידאן אשר ממשיך ליהנות ממימון ממשלתי נדיב", הוסיף גליק. ''מדובר ביריקה בפרצופה של משפחת החייל ובחיילי צה"ל. אנחנו דורשים משר הפנים למנוע את האירוע''.