הפלאשמורה הממתינים בגונדר
הפלאשמורה הממתינים בגונדר צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

במרכז ליב"ה מודאגים לנוכח הפרסומים לפיהם מתכנן ראש הממשלה להעביר מחר (ראשון) החלטת ממשלה שתאשר שוב את העלאתם לישראל של הפלאשמורה המוגדרת בפי אנשי המכון כ"אלפי אנשים שאינם יהודים".

בעקבות הדיווח שיגרו אנשי ליב"ה מכתב דחוף לשרי הממשלה ובו התייחסו למה שהגדירו כ"הסאגה שאינה מסתיימת כבר מעל עשרים שנה כאשר בכל פעם מובטח כי מדובר "בעולים האחרונים בהחלט".

במכתבם ציינו כי "בסדרת תחקירים שערכנו, וכן בכתבות שונות בתקשורת, הוכח כי מדובר בקמפיין שקרי ואגרסיבי בעל מקורות מימון שעיקרם מבית הקרן החדשה לישראל, הפועל בטענת שווא של "איחוד משפחות" ושל האשמות בגזענות בכדי להביא לארץ עשרות אלפי אנשים שאינם יהודים".

עוד צוין במכתב כי "רבים מאוד מבני הקהילה האתיופית בארץ מתריעים על הבעיה החמורה ורואים בה פגיעה גדולה בהם ובצביון עדתם".

בהמשך הובאו במכתב אזהרותיהם של כמה מהעוסקים בסוגיה, ביניהם מבקר המדינה שכבר לפני 10 שנים התריע בדו"ח על "העדר כלי בקרה נאותים ובעקבות הפעלת לחץ חברתי פוליטי..הדבר יאפשר להעלות עוד אלפים ואף עשרות אלפים רבים ויותר מבני הפלאשמורה וקרובי משפחותיהם הנוצריים. הדבר אינו עולה בקנה אחד עם העיקרון ולפיו מדינת ישראל היא מדינה יהודית... מדינת ישראל עלולה להעלות ארצה רבים... שאינם מזרע ישראל ...בתהליך שספק אם יש לו סוף".

לסיום, פנו בליב"ה לשרים באופן אישי "לאור זאת, וביודענו כי האופי היהודי של המדינה חשוב לך, אנו מבקשים ממך כבוד השר/ה כי תפעל/י בנחרצות להסיר מסדר היום את ההצעה להכניס עוד אנשים אתיופים שאינם יהודים לארץ, בכדי למנוע מממשלת ישראל שוב ליפול בפח התרמית הזו, ולעצור את הסאגה הבלתי נגמרת הזו".