כדורגל
כדורגלצילום: istock

תאגיד השידור הישראלי 'כאן' זכה במכרז זכויות השידור שפירסמה אופ"א באמצעות החברה האמריקאית CAA11 בחודש נובמבר 2017 ובמסגרתו אמור היה לשדר את משחקי הנבחרת במוקדמות היורו והמונדיאל.

על פי ההערכות בשוק, התאגיד אמור לשלם כחמישה מיליון יורו עבור הזכויות, הכוללות אפשרות לשדר את המשחקים בעברית, בערוץ כאן 11, ובערבית, בערוץ כאן 33.

אולם, הבוקר (ראשון) דווח בידיעות אחרונות מפי גורמים בתאגיד מספרים כי בחוזה שהעבירה אופ"א נכתב שהזכויות יהיו תקפות בישראל בלבד, לא כולל "השטחים הפלסטיניים", שכוללים את יהודה ושומרון - שם יש יישובים ישראליים - ואת רצועת עזה. באופ"א אף לא הבהירו אם הם מתכוונים גם למזרח ירושלים.

הדרישה נובעת מהעובדה שאת זכויות השידור במה שמוגדר "השטחים הפלסטיניים" רכשה חברה קטארית. אולם, המשמעות מבחינת התאגיד היא שלא ניתן יהיה לשדר את המשחקים גם באזורים כמו אריאל ומעלה אדומים.

ב"כאן" סירבו לדרישה, והסבירו כבר לפני שנה לאופ"א כי המודל הרצוי הוא זה שבו השידור ייקלט רק על ידי בעלי מפענח ישראלי - הוט, יס, עידן פלוס, סלקום ופרטנר - ויהיה נעול לקליטה ישירה מהלוויין מחוץ לשטחי ישראל.

ב"כאן" כתבו לחברת CAA11 כי לא יוכלו למנוע שידורים מישראלים החיים בשטחי יהודה ושומרון ועזה, ואף הדגישו כי מאחר שהשידור לא ייקלט דרך הלוויין הפתוח - הדרישה מיותרת. "התאגיד יחתום רק על חוזה שיאפשר לו לשדר לכלל אזרחי ישראל הן בעברית והן בערבית, ללא קשר לאזור המגורים שלהם", נמסר לחברה המייצגת את אופ"א.

בהתאחדות הכדורגל האירופית הדגישו אמנם כי הם מבינים את דרישת התאגיד בעניין, אבל בחלוף שנה לא העבירו חוזה שמאשר את הבקשה.

ב"כאן" סירבו להגיב לידיעה.