בקרוב: חללית ישראלית על הירח

בחודשים הקרובים תצא חללית ישראלית ראשונה למשימה על הירח. מנהל סוכנות החלל הישראלית: ישראל הרביעית בעולם שמנחיתה חללית על הירח.

שמעון כהן , כ"ח בתשרי תשע"ט

בקרוב על הירח. החללית הישראלית
בקרוב על הירח. החללית הישראלית
צילום: משרד המדע. דוברות

נאס"א וסוכנות החלל הישראלית במשרד המדע חתמו בשבוע שעבר על הסכם חדש שבמסגרתו תשתתף נאס"א בשיגור חללית ישראלית ראשונה לירח בחודשים הקרובים.

ביומן ערוץ 7 שוחחנו על המשימה ושיתוף הפעולה עם אבי בלסברגר, מנהל סוכנות החלל הישראלית במשרד המדע, ששב היום מכנס החלל העולמי וסיפר גם על המפגשים שהתקיימו בו.

"עמותת SpaceIL החליטה לעשות משימה על הירח במסגרת תחרות שמטרתה להגביר את המודעות לנושא החלל ולהלהיב בני נוער ללימודי מדעים על ידי 'אפקט אפולו'", מספר בלסברגר על ראשיתו של הרעיון שקרם עור וגידים עד ש"כרגע יש להם חללית שמוכנה לשיגור".

על שיתוף הפעולה עם נאס"א הוא מספר כי הדבר מתבטא בכך "שמתקינים מכשיר על גבי החללית שמאפשר איכון שלה ומעקב אחריה, מה שטוב להם ולעמותה. בנוסף הם יסייעו לעמותה בשירותי תקשורת מהירח לארץ, מה שיעזור להם מאוד בביצוע המשימה".

על העמותה עצמה הוא מספר כי היא זו שמבצעת את המשימה ובונה את החללית, בפועל. על הקשר בין העמותה למשרד המדע הוא אומר: "משרד המדע משתדל לסייע ככל יכולתו, ובנוסף כשחותמים הסכמים בינלאומיים הדברים נעשים באמצעות משרד המדע".

בדבריו מציין בלסברגר כי ישראל היא "המדינה הרביעית בעולם שהנחיתה אי פעם חללית על הירח. צריך לציין שזה יהיה הארגון הראשון שאינו מדינה שמנחית חללית על הירח. אמנם לא מדובר בארגון מסחרי לחלוטין אבל זה לא ארגון שהוא סוכנות חלל של מדינה".

משימתה של החללית הישראלית היא למעשה גם ניסוי ובדיקה של טכנולוגיה ייחודית שנבנתה בישראל ותכליתה לאפשר הגעה לירח, ובנוסף יותקן על החללית מכשיר מדעי שיאפשר למדוד את השדה המגנטי שעל הירח. "הנושא הזה מאוד מעניין את נאס"א ואנחנו נשתף אותם במידע שיצטבר".

כאמור, בלסברגר שב היום מגרמניה שם התקיים כנס שנתי בינלאומי של בכירי סוכנויות החלל בעולם. על המפגשים שהתקיימו בכנס ועל מעמדה של ישראל בענף החלל הבינלאומי הוא מספר: "ישראל נחשבת למאוד מתקדמת בתחום החלל. באחרונה חגגנו 30 שנה לשיגור הלוויין הישראלי הראשון. ישראל היא מהבודדות שיש לה את כל היכולות בתחום החלל, מתכנון, בניה, הפעלה ושיגור של לוויינים. יש לישראל תחומים שבהם היא מאוד מתקדמת ומדינות מובילות מתייחסים אלינו כאל שותפים שווים, ומדינות שרוצות להיכנס לתחום שמחות ללמוד מאיתנו".

על הכנס הוא מספר: "זה כנס שנתי על ידי האיגוד העולמי של האווירונאוטיקה והאסטרונאוטיקה. בכנס, מעבר להרצאות בנושאים מדעיים וטכניים, מאחר ומגיעים אליו רבים מראשי סוכנויות החלל הוא מהווה מקום מפגש לעדכון ההתפתחויות בעולם, מפגש של קובעי המדיניות, חתימה על הסכמים וכו'".

הצעות והערות ניתן לשלוח לדואר אלקטרוני: computers@inn.co.il