אילוסטרציה
אילוסטרציה iStock

השבוע כהרגלי בקודש הנעתי את הרכב בשעת ערב ויצאתי לקניות, כי כרגיל אין חלב לקפה בבית... בדרך קלטתי את נועם, הילד של השכנים, יושב בתחנת האוטובוס.

חשבתי להציע לו טרמפ ועצרתי לידו אך בשנייה שקראתי בשמו הוא קפץ ממקומו כנשוך נחש. פניו היו אדומות והוא מיד סגר את הטלפון הנייד שאחז בידו והכניס לכיס. "הכל בסדר נועם?", שאלתי... והוא בשלו הגיב ברעדה "כן...למה?". הבנתי שהפרעתי לילד באמצע משהו לא הכי נעים, אבל לא היה לי מה להציע או איך לעזור.

כמה ילדים כמו נועם מתמודדים עם האתגר הזה? מכשיר קטן ו"חכם" שיודע לתת לנו כמעט כל תוכן שנבקש בתוך שניות ספורות. כל מה שרק נרצה... מי מלמד את בני הנוער איזה מידע צריך וכדאי לצרוך? מה מועיל לי ומה מזיק?

מדינת ישראל היא אחת המדינות המתקדמות ביותר בעולם בטכנולוגיית המידע לצרכן. תמורת 20 שקלים לחודש נוכל לקבל גישה כמעט בלתי מוגבלת במהירות שיא לתכנים שונים ומגוונים ברשת ללא כל בקרה. ממוצע הגיל ההתחלתי להחזקת מכשיר "חכם" בישראל מתקרב לגיל 6 (!) ועל פי דו"ח שהוגש לוועדת הכנסת כל ילד שני בישראל מגיל 8 נחשף לתכנים פורנוגרפיים ברשת. כל זה מלבד מקרים של בריונות ברשת, שיימינג, אלימות קשה ועוד ועוד. זה רק אני או שחסר כאן ילד שיצעק "הסמארטפון הוא עירום?".

אז זהו, שממש למזלנו יש ארגון שצועק ובועט, ולא מתכוון לוותר על הילדים של כולנו בזמן הקרוב. לארגון הזה קוראים "לוקחים אחריות", ותכל'ס הגיע הזמן שמישהו ייקח אחריות על הסיפור הזה. הארגון שם לו למטרה לשנות לטובה את המציאות במרחב המקוון ולהביא לשימוש נכון במדיה, עם פתרונות ומענה לכלל האתגרים הקיימים כיום בעולם המסכים.

הארגון פועל במישור החברתי, החינוכי, הטיפולי והטכנולוגי, אך עיקר הפעילות של "לוקחים אחריות" הוא במישור המניעתי וגם בטיפול וייעוץ למי שכבר נפגע וזקוק לסיוע מקצועי.

בדקנו עם איתי שאוליאן, רכז מתנדבי נוער בארגון, מה אפשר לעשות במציאות מורכבת שבה לכל ילד בכיתה א' יש סמארטפון.

איתי מספר כי רק בשנה האחרונה – 25,000 נערים ונערות השתתפו בפעילות חינוכית מטעם הארגון, 12,200 בני נוער וגם מבוגרים התקינו סינון על הסמארטפונים שלהם, התקיימו 50 כנסים וימי עיון בכל רחבי הארץ, וכן למעלה מ- 5,000 איש חתמו על עצומה לקחת אחריות על חייהם ועל עתיד החברה הישראלית, יחד עם מאות המשפחות שהצטרפו לקהילת "לוקחים אחריות".

בנוסף, הארגון מפעיל את "מוקד אור" המייעץ להורים ומחנכים ומכוון אותם אל פתרונות טכנולוגיים ממשיים. מעל 5,000 אנשים נעזרו בשירותיו של מוקד אור- לייעוץ ללא עלות, ומאות בני נוער שכבר נפגעו ברשת, הופנו לליווי וטיפול מקצועי.

ככל שמוסיפים לחקור את הנושא מבינים כי האתגר שנקרא סמארטפון הוא רק בהתחלה והעבודה עוד לפנינו... מחקרים חדשים מגלים כי מתבגרים בגילאי 18-24 מתעניינים פחות ופחות בקשרים משמעותיים עם בני המין השני, ומבלים אף פחות זמן במחיצת חבריהם באופן כללי. זה לא סוד שכבר היום קשה לכנס את בני הבית לארוחת ערב משפחתית ורק השבוע שמעתי על משפחה "חילונית" שבחרה לשמור שבת "בזמן האוכל והקידוש" על מנת שהילדים ישימו את הסמארטפונים בצד. האתגרים ממשיכים להגיע ואיתם גם פתרונות אבל הדרך ארוכה, ובידינו לסייע ולהוביל שינוי!

היום, הארגון שלנו 'לוקחים אחריות', שפועל בהתנדבות מיומו הראשון, יוצא במיזם למימון המונים במטרה להרחיב את הפעילות המטפלת ובעיקר להגדיל את הפעילות המונעת. בעזרת התמיכה שלכם הארגון יוכל לטפל בנערים ונערות שעברו שיימינג ברשת החברתית, לחנך עוד בני נוער לשימוש נכון באינטרנט ובזמן המסך, וליצור סביבה בטוחה ונקיה עבור ילדינו.

כמה פעמים נלחמתם עם הילד שכבר יצא מהמסך ויעשה משהו אחר, כמה פעמים דיברתם אל בן הזוג שהיה ממש לידכם אבל ממש לא אתכם, כמה פעמים ישבתם לארוחה משפחתית אבל ממש לבד, כמה פעמים בדקתם היום את הסמארטפון וכבר נמאס לכם... זה הזמן לקחת אחריות ולעשות שינוי!

בעידן הוירטואלי קל מאוד לפגוע ולהפגע אבל גם קל מאוד לעזור! בכמה קליקים גם אתם יכולים להיות חלק מהמהפכה, תרמו היום ל"לוקחים אחריות" כי אנחנו חייבים את זה לילדים שלנו!

אנחנו לקחנו אחריות, עכשיו תורכם >>>