הוכרזו הזוכים בפרס התרבות היהודית

שר החינוך נפתלי בנט הודיע על הזוכים בפרס לתרבות יהודית בתחום ספרות ושירה: יורם טהרלב ואמונה אלון.

ערוץ 7 , ל' בתשרי תשע"ט

שר החינוך, נפתלי בנט, הודיע הבוקר (ג'), כי הזוכים בפרס לתרבות יהודית ע"ש אורי אורבך בתחום ספרות ושירה לשנת 2018 הם היוצרים יורם טהרלב ואמונה אלון.

טהרלב, משורר, פזמונאי וסופר, אחד מהמעצבים החשובים של הזהות והאתוס הישראליים. הוא חיבר רפרטואר עשיר ומגוון של יצירות. שיריו הולחנו ובוצעו על ידי טובי היוצרים והמבצעים, ונחשבים להיסטוריה המזומרת של ההווי הישראלי.

הוא נולד וגדל בקיבוץ יגור. בין שיריו אפשר למצוא שירי אהבה, שירי מולדת, שירי טבע, שירי רעות ושירי הומור. השיר "גבעת התחמושת" הוא בין השירים שהשאירו את רישומיהם בזכות תיאורו האותנטי של הקרב על גבעת התחמושת במלחמת ששת הימים. "היֵה לי חבר היֵה לי אח" הוא שיר רעות ידוע והשיר "הבלדה על יואל משה סלומון" הוא תיאור אפיזודה בהיסטוריה של ארץ-ישראל בעת ייסוד של פתח תקווה.

בתוך מגוון שיריו נכללים פזמונים תנ"כיים כמו "מלאך מסולם יעקב", "יעלה ויבוא", "נח", "קום לך אל נינוה" והשיר "על כפיו יביא". לצד השירים חיבר טהרלב ספרים שעוסקים בעולם היהודי, ביניהם ניתן למנות את הספר "וטהר לבנו", "ואהבת" ו"מצע אשה מצע טוב". בשנת 2016 קיבל טהרלב את פרס שרת התרבות והספורט לאמנים ותיקים ע"ש אריק איינשטיין.

אמונה אלון היא סופרת, עורכת ופובליציסטית ישראלית. כלת פרס היצירה לסופרים ומשוררים. היא כתבה ספרי ילדים ורומנים למבוגרים. אמונה נולדה בירושלים ובראשית דרכה החלה לכתוב בעיתונים "נקודה" ו"מעריב".

בהמשך לאורך ארבע עשרה שנים היא פרסמה טור פובליציסטי קבוע ב"ידיעות אחרונות". היא פרסמה סיפורים קצרים בכתבי-עת ואנתולוגיות ספרותיות, וספרי ילדים. בשנת 1987 ייסדה עם בעלה את הוצאת הספרים ספריית בית אל ושימשה בה עורכת ראשית בשנותיה הראשונות.

בשנת 2004 יצא לאור הרומן הראשון של אלון, שמחה גדולה בשמים, בהוצאת כתר ובתיווכו של עמוס עוז. הספר תורגם לאנגלית על ידי דוד חזוני והיה מועמד לפרס הספר היהודי הלאומי (National Jewish Book Award ). הרומן השני שלה "ותכתבו: אהובתנו" זכה באות "ספר הזהב" של התאחדות הוצאות הספרים בישראל. בבסיס הרומן השלישי של אלון, "במופלא ממני", עומד הסיפור התלמודי על רבי יוחנן וריש לקיש. אלון זכתה בפרס היצירה לסופרים ומשוררים לשנת תשע"ה.

בנימוקים למתן הפרס ליוצר יורם טהרלב, נאמר "בחירתו של יורם טהרלב מלווה את החברה הישראלית שנים ארוכות. שיריו ופזמוניו של טהרלב נהפכו למזמורי הארץ ולתפילת האדם. בשפה רב-רובדית המשלבת, בקריצה לעיתים, עברית סגנונית בת זמננו ושפת תנ"ך קדומה הצליח טהרלב לאורך השנים לתאר נאמנה את התרחשותה הפנימית של החברה הישראלית על כאביה וכמיהותיה.

לצד השירים הרבים, יצירתו המגוונת של טהרלב שזורה כולה בהתכתבות בלתי פוסקת עם מקורות היהדות, ובקריאה רבת השראה, רצינית ומחוייכת. נתינת הפרס ליורם טהרלב מבטאת הכרת תודה גדולה על קלאסיקות נפלאות המהלכות עמנו בביצות פתח תקווה, בגבעת התחמושת, בהר הירוק, ברחובנו הצר ובעוד מקומות רבים בארצנו הקטנטונת".

בנימוקים למתן הפרס ליוצרת אמונה אלון, צויין: "ספריה של אמונה אלון הינם אבני דרך בעיצובו של קול נשי מובהק המודע היטב ליהדותו וישראליותו. דמויותיה של אלון מהלכות בשדה אמוני סוער, מבטאות אתגרים ותמימות בעלות הד יהודי עתיק. אלון משרטטת בספריה נשים חזקות, מחוללות מציאות ובעלות תודעה היסטורית עמוקה.

היקף יצירתה של אלון נוגע בראשית דרכה ככותבת גם לשכבות הגיל הצעירות, כאשר פרצה דרך ויצרה במה לכתיבת סיפורי ילדים שובי לב ומלאי חיים, על בתים וילדות ישראלית שנובעים מתוך תפיסה ציונית-אמונית. מודלים שלא זכו עד אז למקום על מדפי הספרים. יצירתה של אלון נכתבת בעקביות מעוררת רושם, מתגלה ומגלה עוד ועוד איכויות. אנו מקווים כי מתן הפרס יבטא את הערכתנו על הספרים שנכתבו, ואת תקוותנו לספרים הרבים שעוד עתידים להיכתב".

פרס התרבות היהודית מהווה אות הוקרה ליוצרים אשר תרמו תרומה משמעותית לתרבות היהודית בתחומי היצירה, הרוח והחברה. הפרס נועד להוקיר ולעודד את היצירה והתרבות היהודית על שלל גווניה.

השנה ניתן הפרס בתחום של שש קטגוריות: ספרות ושירה, קולנוע, מוסיקה, אומנות פלסטית, תיאטרון, מפעל חיים.