התפרעויות אתמול בגבול עזה
התפרעויות אתמול בגבול עזהצילום: רויטרס

דובר צה"ל תא''ל רונן מנליס התייחס בצהריים (שלישי) להתפרעויות שאירעו אתמול ברצועת עזה, במהלכן אלפי פלסטינים הזיקו לגדר הביטחון הישנה שנמצאת בשטח הרצועה והציתו אותה.

המתפרעים השליכו מטענים ורימוני רסס, הבעירו צמיגים ויידו אבנים לעבר לוחמי צה״ל.

כמו כן, אחד המתפרעים חצה לשטח ישראל לזמן קצר, הצית באמצעות בקבוק תבערה עמדה צבאית נטושה הסמוכה לגדר, העמדה הוצתה וכבתה מיד. אין נפגעים ונגרם נזק לרשת הסוואה בלבד.

במהלך הפרת הסדר האלימה פעלו הלוחמים למניעה של חדירה רחבה לשטח הארץ. מדיניות הפעלת הכוח למול פגיעה בתשתיות ביטחוניות וחדירה לשטח ישראל ברורה וממומשת באופן יום יומי בחודשים האחרונים.

דובר צה''ל התייחס לטענות ולפיהן ההתפרעויות הוסתרו מהציבור ומכלי התקשורת. ''האירוע נשלט בתצפית ובאש מתחילתו ועד סופו ובשום שלב לא יצא משליטה", הדגיש דובר צה''ל, ''הלוחמים פגעו בעשרות מתפרעים תוך שימוש באמצעים לפיזור הפגנות וירי לעבר הפורעים בהתאם להוראות הפתיחה באש''.

''כוחות צה״ל ימשיכו לפעול להבטחת ביטחון תושבי האזור, למול ניסיונות טרור שונים, כפי שעושים כל העת", הוסיף תא''ל מנליס.

שר החינוך וחבר הקבינט המדיני-ביטחוני, נפתלי בנט, אמר אתמול לגלי צה״ל כי מדיניות שר הביטחון ליברמן כלפי הטרור בעזה היא חלשה מדי. "תפקידי כחבר קבינט להילחם על עמדותיי. לא הייתי מאפשר למחבלים לחצות את הגדר על בסיס יומיומי.

״אלה לא ילדים בני 12 - מדובר במחבלים. מי שמשגר בלוני נפץ לעבר עוטף עזה צריך לירות בהם ולהרוג אותם. אמרתי כבר אז שאם אנחנו לא נירה בהם אז יתפתח לאלפים. צריך להפסיק את ההכלה הזאת".

לדברי בנט, ״כל לוחם בלבנון ידע שמחבלים הורגים ופתאום המדיניות היא מכילה. אם היו יורים כבר בהתחלה במחבלים אז היה אפשר לקטוע את העסק הזה עוד כשהיה קטן".