יובל דיסקין זועם על חוק הלאום

''האם מישהו מאמין שנצליח לקיים מדינה יהודית כשנהיה בין הים לנהר? התשובה שלי היא לא גדול ומוחלט''.

ערוץ 7 , ל' בתשרי תשע"ט

יובל דיסקין
יובל דיסקין
צילום: האם מישהו מאמין שנצליח לקיים מדינה יהודית כשנהיה בין הים לנהר? התשובה שלי

ראש השב"כ לשעבר, יובל דיסקין, מודאג מחוק הלאום שאושר בכנסת וטוען כי בניגוד לטענות התומכים החוק לא הופך את ישראל למדינה יהודית יותר.

בכנס של פורום קהלת בירושלים אמר דיסקין "פופוליזם זה סגנון בפוליטיקה שפונה לציבור הרחב לגיוס תמיכה ואהדה תוך שימוש במסרים פשוטים. הוא מכוון את מסריו לדאגותיו של הציבור ונוטה להציע פתרונות קסם לבעיות הרות גורל - זה מה שאני חושב על חוק הלאום.

''תהליך החקיקה היה מעשה פופוליסטי ומוחצן", טען דיסקין. ''החוק הזה לא נועד באמת לחזק את היותה של מדינת ישראל כמדינת העם היהודי אלה להתריס את מי שאינו יהודי ומול בית המשפט העליון''.

לדבריו, לא החוק ישמור את מדינת ישראל כמדינה יהודית אלה רק הרוב של היהודים שיחיו בה. ''מדוע צריך לחוקק חוק שכבר כתוב במגילת העצמאות? כי זה חוק שצריך להיות ערב לאוזניים של ציבור מסוים.

''האם ראוי שעם ישראל שהתייחסו אליו כאל מיעוט נרדף יתייחס למיעוטים אחרים כשם שהתייחסו אליו? האם מישהו מאמין שנצליח לקיים מדינה יהודית כשנהיה בין הים לנהר? התשובה שלי היא לא גדול ומוחלט''.

דיסקין טוען כי ''רק רוב יהודי בגבולות מדינת ישראל יאפשר את המדינה יהודית. מכאן אעבור לשאלה הבאה והבעייתית יותר- ההחלטה שלא להכניס את השוויון בחוק לכל אזרחי המדינה. דווקא אנחנו בני העם היהודי שסבל וסובל מאנטישמיות, דווקא אנחנו מחליטים לא להכניס את השוויון לתוך חוק היסוד הזה?''.

ראש השב"כ לשעבר הגיב לטענה שחוק הלאום מחזק את בית המשפט העליון מול חוק השבות. "חוק השבות כבר עמד במבחן בג''ץ. החוק נועד לקעקע ולשנות את כל מה שהיה ולא נוצר על ידי הימין ובתוך כך למחוק את מורשת מייסדי המדינה ולהחליש את בית המשפט העליון.

''אין בחוק הזה שום דבר טוב", סיכם דיסקין את עמדתו, ''הוא לא הופך את המדינה ליהודית יותר אלא רק מפורר את הסינתזה בין מדינה ליהודית''.