יד ושם
יד ושם צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

טקס הענקת אות חסידי אומות העולם לבני הזוג הלנה ומיקולאי סיוסקי ובתם אניאלה דמבינסקה ז"ל מפולין יתקיים ביום חמישי הקרוב במוזיאון "יד ושם".

האות יוענק לנכדתם של המצילים, ביתה של דמבינסקה, ברברה ריבצ'ינסקה, במעמד הניצולה סאלה ארמל-גולדהר ובנה מיץ' גולדהר, בעלי מועדון הכדורגל מכבי ת"א. כמו כן יקחו חלק בטקס שגרירי פולין וקנדה בישראל, חברי הוועדה לציון חסידי אומות עולם, משפחות וחברים.

האות והמדליה יוענקו למשפחה הפולנית על ידי יו"ר "יד ושם" אבנר שלו, וכן ד"ר יואל זיסנויין, מנהל מחלקת חסידי אומות עולם ביד ושם.

סאלה ארמל-גולדהר חיה עם הוריה במחוז לבוב, שהייתה אז בשטח פולין. לאחר כיבוש השטח על ידי הצבא הסובייטי ולאחר מכן על ידי גרמניה, מסרו הוריה של סאלה את ילדתם, בצירוף מספר תמונות משפחתיות ורשימת כתובות בחו"ל, לאישה פולניה בשם אניאלה דמבינסקה שעבדה כמורה. דמבינסקה לקחה עימה את סאלה לחווה של אימה ואביה החורג, הלנה ומיקולאי סיוסקי.

בלילה הראשון אצל משפחת סיוסקי ישנה סאלה בין הלנה למיקולאי, שרצו להרגיע אותה אחרי כמה ימים של פחד וחשש. על אף גילם המבוגר דאגו השניים לסאלה בצורה מיטבית והגנו עליה. דמבינסקה אף לקחה סיכון והציגה את סאלה כביתה שלה, הודות למראה הדומה של השתיים, זאת על אף שהייתה לה בת משלה.

החיים בחווה לא היו פשוטים עבור סאלה בת ה-5. היא עזבה את המקום באחד הימים אך שבה אליו אחרי שראתה עגלה עמוסת גופות יהודים עליה וכך נשארה במקום במשך כשנתיים נוספות.

אחרי המלחמה עברה סאלה לזוג יהודי בשם ד"ר שור ורעייתו, שאספו לביתם מספר ילדים יהודים על מנת שיחיו בבית יהודי לצד בנם עמנואל. סאלה התגוררה בבית משפחת שור במשך שנתיים עד לעלייתם ארצה. היא עצמה החליטה להישאר בפולין, למקרה והוריה ישובו לפולין לחפש אותה, אך הם מעולם לא הגיעו. סאלה הצליחה לאתר את דודתה של אימה בטורונטו ועזבה לקנדה ב-1948 שם היא חיה עד היום.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו