שרנסקי: חוק הלאום טוב, אך יש לתקנו

"אין לנו מה להתביש. אנחנו מדינה שהוקמה בשביל הלאום היהודי, ומוכנים להשקיע בשביל זה הרבה משאבים", אמר יו"ר הסוכנות לשעבר.

ערוץ 7 , ל' בתשרי תשע"ט

שרנסקי בכנס. היום
שרנסקי בכנס. היום
צילום: אוליביה פיטוסי / יח"צ פורום קהלת

במושב הסיום של כנס פורום קהלת שהתקיים היום (שלישי) בירושלים התייחס השר ויו"ר הסוכנות לשעבר, נתן שרנסקי, לחקיקת חוק הלאום.

"מגילת העצמאות הוכרזה כשרעיון מדינת הלאום היה מאד פופולרי. מיד לאחר המהפכות של צרפת, פולין, והעמים החדשים שנוצרה להם מדינה. הכי הגיע ליהודים לקבל מדינת לאום יהודית אחרי השואה, לא היה צריך להוכיח כלום לאיש כי הכל היה ברור", הסביר שרנסקי.

לדבריו, "כיום, אחרי 50 שנה של שטיפת מוח סטייל ג'ון לנון - עולם בלי ממשלות, בלי לאום - מדינת לאום זה כבר דבר לא נחשב דבר טוב. זה אפילו גזעני".

שרנסקי ציין כי מדובר בשיח שיש בו צביעות רבה, "יש לאומים פרוגרסיבים. גם הפלסטינאים זה לאום פרוגרסיבי. יש טובים ורעים - לדבר על מדינת לאום פלשתינית זה טוב, אבל לדבר על מדינת לאום יהודית זה דבר לא טוב. אני כל הזמן שומע בחו"ל שאם רק נוותר על הרצון שלנו למדינת לאום יהיה שלום במזרח התיכון".

"המקום הכי קשה להיות בו יהודי היום זה בקמפוסים בעולם", ציין שרנסקי, "כשהייתי אחראי על שליחים בקמפוסים הייתי אומר להם - אל תשכנעו את האויבים שלנו למה אנחנו לא רעים, תתמקדו בלשכנע את הסטודנטים היהודיים שאין להם מה להתבייש".

לאור זאת הסביר שרנסקי כי חוק הלאום הוא חוק ראוי, "אין לנו מה להתביש. אנחנו מדינה שהוקמה בשביל הלאום היהודי, ומוכנים להשקיע בשביל זה הרבה משאבים. טוב שיש לנו מקום משלנו ואין לנו מה להתבייש בזה".

עם זאת, שרנסקי מתח ביקורת על כך שבחוק הלאום לא הודגשה זהותה של ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית יחד, "הבחירה היא לא בין - או דמוקרטית או יהודית. אנחנו בוחרים במדינה יהודית ודמוקרטית. צריך להיות מאד ברור שאם העם היהודי בעולם ובישראל מרגיש שאנחנו לא מדינה דמוקרטית - אין לנו עתיד. אם מרגישים שאנחנו לא מדינה יהודית - אין לנו עתיד".

שרנסקי קרא לתקן את החוק ברוח זו והוסיף, "אם אי אפשר לכתוב שאנחנו מדינה יהודית ודמוקרטית בסעיף אחד - אנחנו בבעיה. אם הקואליציה לא מסכימה לכתוב את המילים דמוקרטית ויהודית ביחד - אז צריך להחליף קואליציה".