מה מסתתר מתחת לגלימה של יורש העצר הסעודי?

הפרשן נעם בנעט עם הקריקטורות מהעולם הערבי על תעלומת היעלמותו של העיתונאי ג'מאל ח'אשקג'י בזמן ביקורו בשגרירות סעודיה באיסטנבול.

נעם בנעט , א' בחשון תשע"ט

יורש העצר הסעודי מוחמד בן סלמן
יורש העצר הסעודי מוחמד בן סלמן
צילום: רויטרס

במהלך שנות השישים סערה המדינה כשילד בן שמונה בשם יוסל'ה שוחמכר הוברח לחו"ל בידי הסבא החרדי שלו במטרה למנוע מהוריו החילונים לגדל אותו.

כיום יוסי שוחמכר מתמודד על מקום במועצת השומרון מטעם יישובו שערי־תקווה, אבל העולם הערבי מצא יוסל'ה חדש –העיתונאי הסעודי ג׳מאל חַ'אשְקג'י.

חַ'אשְקג'י הנחשב למבקר חריף של המשטר עזב את ארצו לפני כשנה ועבר לגור בבירת ארה"ב שם עבד בעיתון "וושינגטון פוסט" ומשם מתח ביקורת על מדיניות ארצו בנושא המלחמה בתימן, החרם הערבי על קטר, התערערות היחסים עם קנדה וכן מדיניות הטיהורים והמעצרים של מתנגדי המשטר. לפני כשבוע נכנס לקונסוליה הסעודית באיסטנבול ולא חזר.

במהלך הקריירה שלו חַ'אשְקג'י ערך את העיתון הסעודי "אל־ווטן" ובהמשך ייעץ לראש המודיעין, ושגריר סעודיה בארה"ב ובבריטניה, הנסיך תֻרְכִּי אלפַיְצל ואחרי פעילותו בטוויטר עוקבים למעלה מ-1.6 מיליון עוקבים.

בקריקטורה של קרלוס לטוף הברזילאי רואים את חַ'אשְקג'י נמשך על ידי ידיים ירוקות (כצבע הדגל הסעודי) המושכות אותו לתוך 'השגרירות הסעודית'.

'העלמות חַ'אשְקג'י!' כך הכותרת של עמאד חג'אג' הירדני שבקריקטורה שלו רואים דמות שעל פי סוג הכאפיה שהיא חובשת אפשר להבחין שהיא סעודית ללא גוף. אפשר להבחין בניירות הרבים סביב הדמות ובתוכה, וכן בעט וביד הנופלים אל התהום.

בגלימה יש רעיון כפול - האחד הוא רמז לתמונה מוכרת של מב"ס נסיך הכתר מחמד בן סלמאן שמאז הפיכתו לאיש החזק בממלכה חַ'אשְקג'י החל לבקר את מהלכי הממלכה. הרעיון השני הוא שמדובר ב"גלימת היעלמות" בנוסח סעודי. רעיון גלימת ההיעלמות אינה רק ב'הארי פוטר', היא מושג מוכר בסיפורי מעשיות בתרבויות שונות.

אם נוסיף לרגע תנועה לקריקטורה הקפואה נראה שהדמות עוטת הגלימה עושה תנועה של הנפת הגלימה כמו שעושים קוסמים כדי להעלים את עצמם, במקרה שלנו מב"ס העלים את חַ'אשְקג'י.

קריקטורה נוספת על מה שנראה כרצח של העיתונאי הסעודי ג׳מאל חַ'אשְקג'י. הקריקטוריסט אחמד רחמה מאייר עט עליו כתוב 'חַ'אשְקג'י' שמצייר את יונת השלום המדממת.

כוח העט - כך כותרת הקריקטורה של אחמד עארף בעיתון 'אלערב' הקטרי שמתאר אף הוא את העלמות חַ'אשְקג'י. בקריקטורה עצמה שם העיתונאי כתוב על יד המחזיקה עט, אך החרב שוברת אותו.

'מצב העיתונות הערבית' - כך כותרת ציוץ קריקטורה של עַלַאא' א-לַקְטַה בעיתון 'עַרַבִּי 21'. בקריקטורה עצמה אנו רואים עיתונאי מזיע שחושש ממצלמות האבטחה שעוקבות אחריו.

משטרת תורכיה מעריכה כי העיתונאי הסעודי נרצח וגופתו בותרה הוברחה מהמדינה. התקשורת התורכית אף פרסמה שמות ותמונות של אזרחים סעודים החשודים במה שכבר מוגדר על פיהם כמבצע חיסול של העיתונאי. בסעודיה הכחישו את הטענות וממשיכים לטעון כי וטענו כי חַ'אשְקג'י עזב את הקונסוליה בכוחות בעצמו זמן קצר לאחר שהגיע אליה. ארדואן ביקש לפני כיומיים מריאד שיוכיחו כי העיתונאי יצא מהקונסוליה.

העלמות העיתונאי היא מקרה בוחן נוסף של התנגדות שתי הבריתות של העולם הסוני המפוצל. הציר האח"סי (אחים מוסלמים) בראשות קטר-תורכיה המסייעות בין השאר לתנועת הבת של האחים המוסלמים - חמא"ס. מולן עומדות מדינות ה"מסיב"א" (מצרים, סעודיה, ירדן, בחרין ואיחוד האמירויות הערביות) שיותר קרובות למדיניות המערב ובעלות יחסים עם מדינת ישראל - מי מעל השולחן ומי מתחתיו.

מאז יוני 2017, מדינות מסיב"א ניתקו יחסיהן עם קטר בטענה שהיא מעורבת בטרור. תורכיה של ארדואן מסייעת לנסיכות הקטרית הנצורה.

וושינגטון פוסט עם הטור הריק "הקול החסר" של העיתונאי הסעודי ג׳מאל חַ'אשְקג'י, שכתב בעיתון בתקופה ששהה בארה"ב.

ככל שהזמן חולף נראה כי גורלו של חַ'אשְקג'י הוא מר משל יוסל'ה עכשיו נמתין לראות האם אכן חוסל ומה יהיו ההשלכות על מערכת היחסים התורכית-סעודית, ולא פחות על יחס המערב לסעודיה שנראה שלקחה צעד קדימה במאבק בגורמי אופוזיציה.
---
נעם בנעט הוא מרצה וחוקר עצמאי בתחום המזרח התיכון והעולם הערבי, הכותב טור שבועי בנושאים אקטואליים נבחרים ובליווי קריקטורות עדכניות מהעולם הערבי תחת הכותרת "חלון למזרח התיכון המתחדש". אפשר לעקוב אחריו בטלגרם, בפייסבוק או באינסטגרם.