צרפת: צייד הנאצים זכה בעיטור הגבוה

אות עיטור הלגיון הגדול הוענק לצייד הנאצים הצרפתי היהודי סרז' קלרספלד שיחד עם רעייתו פעלו ללכידתם של פושעים נאצים ברחבי העולם

ערוץ 7 , ב' בחשון תשע"ט

צרפת: צייד הנאצים זכה בעיטור הגבוה -ערוץ 7
העיטור הגבוה בצרפת
צילום: ISTOCK

אות עיטור הלגיון הגדול, הדרגה הגבוהה ביותר בצרפת, הוענק השבוע לצייד הנאצים הצרפתי היהודי סרז' קלרספלד שיחד עם רעייתו פעלו רבות להביא ללכידתם של פושעים נאצים ברחבי העולם ולזכרון מורשת השואה.

בטקס השתתפו עשרות בני משפחה, שגרירים, ומכובדים מצרפת ומכל רחבי העולם.

ב-1971 ניסו בני הזוג קלרספלד לחטוף בכוח את הפושע הנאצי קורט לישקה, שהיה אחראי לגירושם של כ־ 76,000 איש מצרפת בתקופת השואה, כדי להביאו מגרמניה לצרפת ולהסגירו למערכת המשפט הצרפתית.

בני הזוג נדונו בשל כך לחודשיים מאסר, אלא שבעקבות לחץ בינלאומי ומחאה ציבורית הומתק העונש למאסר על תנאי. פושע המלחמה לישקה נותר חופשי, ורק 8 שנים לאחר מכן הועמד לדין.

במהלך שנות השבעים חשפו בני הזוג את מעורבותו של ארנסט אכנבך, פוליטיקאי מהמפלגה החופשית־דמוקרטית הגרמנית, בגירושם של יהודים מצרפת בתקופת הרייך השלישי.

ב-1976 הצליחו בני הזוג קלרספלד להפסיק את פעילותו הפוליטית, בין השאר כלוביסט למען פושעים נאציים לשעבר, זמן קצר לפני שהתמנה לנציג גרמניה בקהילה האירופית בבריסל.

כמו כן, פעלו להסגרתו של ממלא מקומו של אדולף אייכמן, אלויס ברונר, שחי בסוריה. ברונר היה אחראי לרציחתם של 130,000 יהודים במחנות ההשמדה הנאציים. הוא נידון בהיעדרו למאסר עולם.

בני הזוג קלרספלד פרסמו ספר שהכיל את שמותיהם של 80,000 יהודים-צרפתים שנרצחו על ידי הנאצים. הם הצליחו להשיג את תמונותיהם של 11,400 ילדים יהודים, במטרה לתת לקרבנות זהות ופנים.