יפה זילברשלץ: "ההשכלה הגבוהה יקרה ללבו של בנט"

יו"ר ות"ת פרופ' יפה זילברשץ בראיון לכלכליסט: "נפתלי בנט הוא שר חינוך שמערכת ההשכלה הגבוהה חבה לו המון".

חזקי ברוך , ב' בחשון תשע"ט

פרופ' יפה זילברשץ
פרופ' יפה זילברשץ
צילום: הדס פרוש, פלאש 90

פרופ' יפה זילברשץ העומדת מזה 3 שנים בראשות הוועדה לתכנון ותקצוב (ות"ת) של המועצה להשכלה גבוהה (מל״ג), מחמיאה לתפקודו של שר החינוך נפתלי בנט וליחסו החם להשכלה הגבוהה.

בראיון שהתפרסם הבוקר (חמישי) בעיתון 'כלכליסט' לרגל פתיחת שנת הלימודים האקדמית, אמרה זילברשץ כי "המערכת חבה לבנט הרבה על המינוי שלי שלא בא מהמקום הסקטוריאלי, כי זו אחת הפעמים הראשונות שמי שעומד בראש הרגולציה של האקדמיה היה קודם בניהול אוניברסיטאי".

"אני אוסיף: נפתלי בנט הוא שר חינוך שמערכת ההשכלה הגבוהה מאוד יקרה ללבו והיא חבה לו המון. הוא תומך בכל דבר שהמערכת זקוקה לו. היו לי שלוש שנות עבודה נפלאות אתו", ציינה.

בראיון הועלו טענותיהם של שלושה מחברי הות"ת, לפיהן בנט השתלט על הוועדה ומעביר בה החלטות פוליטיות ובלתי מקצועיות, דוגמת הקמת הפקולטה לרפואה באריאל.

זילברשץ השיבה על כך, "הם טענו. כל אחד יכול לטעון. זכותם לחשוב כך. ות"ת היא גוף מקצועי לחלוטין ושתי ההחלטות שאליהן הם התייחסו התקבלו על בסיס ועדות מקצועיות שבדקו את הנתונים. אם מישהו חושב שהשתלטו לו על החיים הוא לא אמור להישאר כבול. הם יכלו לא להמשיך. הראיה היא שהם נשארו בוות"ת ובחרו להמשיך לעבוד אתנו".

לטענה על שיקולים זרים וחוסר מקצועיות בהקמת הפקולטה לרפואה באריאל השיבה: "הפקולטה לרפואה באריאל הוקמה בשל מחסור ענק בסטודנטים לרפואה ורופאים ובשל העובדה שפניות חוזרות ונשנות שלי אל הדיקאנים להגדיל את מספר הסטודנטים לא נענו. במידה מסוימת הם הביאו את זה על עצמם. כרגע כדי לספק חצי מהפער הקיים ברופאים צריך עוד 230 סטודנטים בשנה. מתוכם 70 סטודנטים יהיו באריאל. במקביל נתנו תקציבים להגדלת מספר הסטודנטים בפקולטות האחרות".