גדעון סער: להוכיח שאנחנו בעלי הבית במערת המכפלה

גדעון סער מגיב על החלטת אונסק"ו להכריז על קבר רחל ומערת המכפלה "שטח כבוש". סער קורא לשפץ את המערה ולחדש את הסיורים לעיר האבות.

בני טוקר , ב' בחשון תשע"ט

מערת המכפלה
מערת המכפלה
צילום: ISTOCK

השר לשעבר ואיש הליכוד גדעון סער מגיב בערוץ 7 להחלטת מועצת הוועד המנהל של אונסק"ו – ארגון החינוך, המדע והתרבות של האו"ם – להגדיר את מערת המכפלה וקבר רחל כ"חלק בלתי נפרד מהשטח הפלשתיני הכבוש".

סער מסביר כי מדובר בעוד החלטה חד צדדית והזויה של אונסק"ו. ''ארגון אנטי ישראלי בוטה. כמובן שההחלטה הזאת עומדת בשורה אחת עם החלטות קודמות והיא בעצם מכחישה את הזכויות שלנו כאן בארץ שמעוגנות אחורה החל מספר בראשית".

סער קורא לפעול בשורה של צעדים מעשים שיתנו תשובה לאונסק"ו, "במקום להתמודד עם ההחלטה הזאת רק במישור המדיני, ההסברתי והדיפלומטי, אנחנו יכולים לנקוט כמה צעדים בשטח שיוכיחו שאנחנו בעלי הבית במערת המכפלה וגם יפתרו כמה בעיות אקוטיות.

''חשוב מאוד לחדש את אותו מפעל שאני יזמתי והובלתי כשר חינוך להביא את תלמידי ישראל למערת המכפלה וליישוב היהודי בחברון, לשורשים שלנו, למקום שבו צמחנו כעם. הדבר הזה הוא בעל חשיבות בלתי רגילה. צר לי ששר החינוך אחריי שי פירון הפסיק את זה ואני חושב שצריך לחדש את זה ואני קורא גם לשר החינוך הנוכחי נפתלי בנט לחדש את המהלך החשוב הזה".

לדברי סער יש לפעול גם להנגשת מערת המכפלה, דבר שיסייע ליהודים ולמוסלמים כאחד. "יש הרבה אבסורדים במערת המכפלה שאנחנו לא עושים מחמת הקשיים שמציב הוואקף המוסלמי. לא סביר שאין נגישות למערת המכפלה לנכים ולבעלי מוגבלויות, אני חושב שמעלון שינגיש את מערת המכפלה וישרת לא רק מתפללים יהודים גם מתפללים מוסלמים זה הכרחי.

''בנוסף לזה התנאים באולם יצחק, באולם שהציבור היהודי מגיע להתפלל ואין בו קירוי, הדבר הזה קשה בימי הקיץ ועוד יותר בימי החורף. אני חושב שהגיע הזמן לקרות את המבנה. זו סדרת פעולות פשוטות טריוויאליות שיעבירו את המסר הרבה יותר חזק ממילים".

סער שמסייר ברחבי הארץ עם חזרתו לפעילות ציבורית מספר על התגובות החמות, "אני מופיע הרבה בכל רחבי הארץ, מקבל תגובות של אהדה ושמחה על חזרתי לפעילות ציבורית, ומקווה לקבל את אמון חבריי לתנועה כשאתמודד על מקום ברשימת הליכוד לכנסת ה-21 כפי שקיבלתי בארבע פעמים הקודמות".

ובעניין אחר קורא השר לשעבר לפעול ביתר נחישות לפתרון בעיית המסתננים, "לצערי בחודשים האחרונים יש קיפאון, טוב עשתה הממשלה שחזרה בה מהמתווה שהושג עם נציבות הפליטים של האו"ם לקלוט ולתת מעמד כאן לרוב המסתננים שחיים בארץ. אבל צריך לחדש את התנופה. הצעד החשוב ביותר לפי דעתי היום שהוא אפשרי הוא ביטול ההגנה הקבוצתית ממנה נהנים נתיני אריתריאה בארץ. זה דבר שמקובל גם בעולם הדמוקרטי כמו למשל בשוויץ ואני משוכנע שאם נצא עם מספר צעדים נוספים זה יעבוד.

"צריך לפתוח מחדש את מתקן השהייה הפתוח בחולות שלפי דעתי נסגר בטעות, צריך לאכוף את חוק הפיקדון וליישם פסקת התגברות נקודתית שלה הסכים גם השר כחלון ומפלגתו שבאמצעותו יהיה ניתן לנקוט את אותם צעדים שאני חוקקתי כשר פנים בסוף 2013 . אם נצא עם חבילה כזאת אנחנו נראה מפנה וחידוש היציאה של מסתננים מפה וזה חשוב לנו ולעתידנו כמדינה יהודית".