חנוכת החמ"ל בעתניאל
חנוכת החמ"ל בעתניאל צילום: לינור אלקיים

חמ''ל חדש שתרמה הקרן לידידות נחנך אמש (חמישי) ביישוב עתניאל בהר חברון.

בחמ"ל, המאויש בצוות הביטחון של היישוב 24 שעות ביממה, יפעלו צוות חירום יישובי (צח״י) וכיתות כוננות.

באירוע נכחו ראש המועצה האזורית הר חברון יוחאי דמרי, יו"ר עתניאל יוני נחום, תושב היישוב ח"כ יהודה גליק, מח''ט יהודה אל"מ איתמר בן חיים ונשיא הקרן לידידות הרב יחיאל אקשטיין.

במסגרת החמ״ל החדש הושק ציוד חדיש ועדכני לשעת חירום ולביטחון שוטף. גולת הכותרת של הציוד המתקדם היא מצלמה היקפית עם מסכי ניטור, המשדרת כל העת את מה שרואים מסביב לגדר כדי למנוע מקרי חדירה ליישוב.

הרב אקשטיין ברך את התושבים ואמר "אני מעריץ אתכם. עם כל מה שעשיתי בחיים שלי, לא זכיתי שזה יהיה אחת המטרות שלי, לגור ביש"ע. תודה רבה על כל מה שאתם עושים, על המשימה הזאת של ההתיישבות בארץ שאתם מגשימים".

נציין כי הקרן לידידות משקיעה מליוני שקלים בסיוע במיגון וביטחון ליישובי יהודה ושומרון, לרבות בניה ושיפוץ של מקלטים, מיגון וציוד לבתי חולים, מכבי אש וצוותי חירום ישוביים ועוד.

צילום: לינור אלקיים
צילום: לינור אלקיים

לינור אלקיים, מנהלת תחום חירום וביטחון בקרן לידידות, אמרה כי "חיוני שהיישוב יצטייד במצלמה כזו, כי הוא מוקף יישובים ערביים וחשוף לפיגועי חדירה דוגמת הפיגוע בו נרצחה דפנה מאיר הי"ד, בינואר 2016".

החמ״ל היישובי נועד לאפשר לצוות החירום ביישוב להתכנס ולפעול בצורה אפקטיבית תוך קיום תקשורת רציפה מול הכוחות בשטח ושאר הגורמים הביטחוניים, בכלל זה, עם מפקדי גזרה, רכז ביטחון שוטף צבאי ביישוב, ומחלקת הביטחון של המועצה. החמ"ל החדש מאפשר עבודה של 12-15 אנשים במקביל, במיקום הנגיש לכוחות השונים וקל להגנה, בגיבוי גנרטור חשמל לחירום, תקשורת קווית, תקשורת אינטרנט, מערכת קשר צבאית ומערכת קשר אזרחית.