מרכז לב חדש בהדסה עין כרם

המרכז החדש, שנפתח היום, ממוקם בבניין האשפוז ע"ש דוידסון. חדרי הצנתור כוללים חדר אחד בו פועלת מערכת המספקת צילום תלת ממדי של הלב

ערוץ 7 , ג' בחשון תשע"ט

מרכז לב חדש בהדסה עין כרם-ערוץ 7
הדסה עין כרם
צילום: דוברות הדסה

בבית החולים הדסה עין כרם בירושלים נפתח היום (שישי) מרכז קרדיולוגי חדשני ומתקדם המצויד במיטב הטכנולוגיות המובילות בעולם בתחום.

פתיחת המרכז החדש התאפשרה הודות לתרומה על סך 10 מיליון דולר באדיבות אירמה ופול מילשטיין, באמצעות ארגון נשות הדסה, בו אירמה היא חברה ותיקה. המרכז החל את פעילותו השבוע.

לאירוע הפתיחה, במעמד סגן שר הבריאות, יעקב ליצמן, הגיע במיוחד הווארד מילשטיין, בנם של התורמים על שמם קרוי המרכז, יחד עם אשתו אֵבִּי. באירוע השתתפו גם נשיאת ארגון נשות הדסה, אלן הרשקין, מנכ"ל בית החולים הדסה, זאב רוטשטיין, ומנהיגות ארגון נשות הדסה העולמית.

פרופ' חיים לוטן, ראש מערך הלב בהדסה, אמר בטקס כי "המרכז החדש, הממוקם בבניין האשפוז ע"ש דוידסון ומתפרס על פני 4500 מ"ר, מזניק אותנו חמישים שנים קדימה. לפני כמה עשורים הקמנו את יחידת טיפול נמרץ לב המתקדמת ביותר בארץ, והיום היא מפנה את מקומה למרכז החדש. במרכז החדש אנו נזכה לשטח של יותר מפי ארבעה ונכפיל את יכולת קבלת המטופלים. במרכז יפעלו ארבעה חדרי צנתור מן המתקדמים ביותר בעולם ועוד שניים בהמתנה. חדר צנתור חדש נוסף יפעל בהמשך בהדסה הר הצופים, על מנת להימנע מהעברת חולים במצוקה לעין כרם".

בהדסה ציינו כי חדרי הצנתור כוללים חדר אחד בו פועלת מערכת "bi-plane" המספקת צילום תלת ממדי של הלב משתי מצלמות במקביל (מדובר בצילום פנימי של הדמיה), דבר המספק דיוק מרבי בזמן אמת. חדר נוסף מוגדר כחדר היברידי, בו ניתן לבצע גם ניתוח לב פתוח מבלי להעתיק את המטופל ממקומו או לבזבז זמן יקר. "הדבר חשוב ביותר במקרים בהם הטיפול הוא דו-שלבי ומחייב התערבות של צנתור לפני ניתוח. כל המערכות מותאמות לשני אופני הטיפול והמעבר מצנתור לניתוח יכול להתבצע במהלך דקות בודדות, כולל התאמה של מערכות איוורור ומיזוג".

עוד צוין כי חדרי הצנתור המתקדמים כוללים מסכי ענק, המחוברים למערכות ההדמיה והמחשוב ומאפשרים לראות את כל מסד הנתונים של המטופל, בכללם צילומים והדמיות שנעשו קודם לכן. איכות התצוגה, כמובן, מקסימלית.

"החדשנות הניבטת אלינו מכל כיוון היא חוד החנית של החדרים הללו", מספר פרופ' לוטן. "מערכת הצילום הכפול היא בין הראשונות המותקנות בעולם – הכל מודל 2019. בנוסף לאלו, אנו מצוידים במצלמות תוך עורקיות, ומגוון עזרים טכנולוגיים שהיו נחלת המדע הבדיוני עד לא מזמן".

בנוסף, התשתיות גם משנות כליל את חוויית המטופל. המחלקה מרווחת להפליא. מתוך מחשבה על טיפול מיידי ומתן מענה מהיר בכל זמן, הותקנו מצלמות המאפשרות לצוות לראות את המטופלים לצד המוניטורים המחוברים אליהם לצורך עדכון בזמן אמת לגבי כל שינוי במצבם, ניטור מדויק ומהיר המאפשר טיפול ברמה גבוהה ביותר.

ב"ית החולים הקפיד על גישה ישירה לחדר הצנתור כבר מרגע הגעת המטופל למרכז לרפואה דחופה – זאת במסגרת המאבק המתמיד על קיזוז זמנים בין האירוע לטיפול, שהרי הזמן הוא גורם קריטי. יש גם שטח נרחב לטובת חדר המתנה מצויד למשפחות ולמלווים", נמסר.

היחידה כוללת 11 חדרי טיפול נמרץ פרטיים, 11 מיטות למטופלי השהייה לאחר צנתור ו-32 מיטות אשפוז.

אירמה ופול מילשטיין אשר תרומתם הנדיבה איפשרה את הקמת המרכז, תומכים בבריאות ורפואה כבר שנים ארוכות. בנוסף, המשפחה תומכת בחינוך, אמנויות, ומחקר מדעי בניו-יורק ובארצות אחרות. בפרט, ראוי לציין את בניין מילשטיין בבית החולים הפרסביטריאני קולומביה בניו יורק. משפחת מילשטיין רואה חשיבות גדולה בשילוב של מחקר וריפוי, שילוב אשר הוא סימן ההיכר של בית החולים הדסה.

הווארד מילשטיין אמר באירוע: "אבי, פול ז"ל, ואמי, אירמה, ראו את הגדרת המשימה של הדסה, בתור הביטוי המושלם לאידיאלים של מדינת ישראל: ליצור 'חיבורים בין חולים מכל העמים, הגזעים והדתות, המגיעים לסף דלתו של בית החולים לקבלת טיפול רפואי'. כאן בהדסה, כל החולים - יהודים, נוצרים, מוסלמים, ודרוזים; חילונים ודתיים - מקבלים טיפול מכובד מהצוות הרפואי הטוב ביותר, המורכב גם הוא מאנשי צוות רפואי המגיעים מרקע מגוון."

אלן הרשקין, נשיאת ארגון נשות הדסה, אמרה: "אנו גאים ונרגשים על פתיחתו של מרכז הלב ע"ש אירמה ופול מילשטיין, המתקדם ביותר בישראל. אירמה מילשטיין, חברה מסורה בארגון נשות הדסה, בחרה אישית לתמוך בתחום הקרדיולוגיה ולקדמו. אירמה ידעה כי על ידי שיפור ושדרוג האמצעים והמתקנים הרפואיים, יוכלו הקרדיולוגים המצטיינים של הדסה להמשיך ולפעול בצורה משמעותית למען קידום המחקר והטיפול. אנו אסירי תודה על מחויבותם ותרומתם לתחום הטיפול במחלות לב בהדסה"

זאב רוטשטיין, מנכ"ל בית החולים הדסה, הוסיף "סוף סוף אנו חונכים בהדסה מרכז לב כוללני שנותן מענה מלא לכל סוגי מחלות הלב, אם זה בטיפולים פולשניים, זעיר-פולשניים וגם בכירורגיית לב מורכבת, כאשר כל העוסקים במלאכה הם מומחים מן השורה הראשונה של קרדיולוגים וקרדיו-כירורגים בארץ ובעולם. המרכז החדשני ומומחיו שמים את הדסה על מפת ההצטיינות העולמית בטיפול באיבר כה חשוב כמו הלב. אני מבקש להודות לתורמים הנדיבים, לארגון נשות הדסה העולמי ולכל מי שסייעו בידינו להגיע עד הלום".