לראשונה: דיון פתוח במשפט דומא

בפעם הראשונה מאז נפתח משפטם של הנאשמים במעורבות ברצח המשולש בדומא יתקיים דיון במשפט בדלתיים פתוחות. מדובר בדיון פרוצדורלי.

שלמה פיוטרקובסקי - ערוץ 7 , ה' בחשון תשע"ט

זירת הרצח בדומא
זירת הרצח בדומא
צילום: Abed Omar Qusini, רויטרס

בבית המשפט המחוזי מרכז בלוד יתקיים היום (ראשון) דיון המשך ראשון במשפט דומא מאז סיום שלב "משפט הזוטא". לראשונה צפוי הדיון להתנהל בדלתיים פתוחות.

מדובר בדיון פרוצדוראלי בו יקבעו מועדים בהם ישמעו העדויות במשפט, בנוסף צפויה הפרקליטות להודיע לבית המשפט ולעורכי הדין ציון אמיר, עדי קידר, יצחק בם ואשר אוחיון אשר מייצגים את הנאשמים על אלו עדי תביעה היא מוותרת.

נזכיר כי בתיק התנהל עד כה משפט זוטא, בו דנו על קבילות הודאות הנאשמים. כל משפט הזוטא התנהל בדלתיים סגורות והרחק מעיני הציבור.

בעשרות דיונים עלו לדוכן העדים חוקרי השב"כ אשר חקרו תחת עינויים את הנאשמים בתיק, בסופו של הליך פסל בימ"ש את מרבית הודאותיו של הקטין, וחלק מהודאותיו של עמירם בן אוליאל וקבע כי הם הוצאו תחת עינויים והם אינם קבילות לשימוש במשפט.

לאחר הפסיקה הגיש העיתון ידיעות אחרונות בקשה לפרסם את הפרוטוקולים של משפט הזוטא וכן לפתוח את המשפט לעיני הציבור, בקשה שפרקליטות המדינה התנגדה לה. בית המשפט קבע כי החיסיון על עדויות השב"כ יישארו, אך עם זאת התיר את פתיחת הדיונים מעתה ואילך, ובתנאי שהדיונים בהם יעלו חומרים חסויים יסגרו לציבור.

בסביבתו של בן אוליאל אמרו לאחר ההחלטה כי "בית המשפט מפחד מהציבור, אנו בטוחים שברגע שהציבור ייחשף לעדויות כיצד עינו את בן אוליאל אף אחד לא יישאר אדיש. שכולם יקראו איך אנשי השב"כ מתארים בקור רוח כיצד עינו אותם במהלך החקירות יבינו כולם שלא ניתן להסתמך על הדברים שהנאשמים אמרו שם".

בתוך כך, בימים האחרונים החלו פעילים שונים לפעול לחשיפת מה שהם מכנים "עלילת דומא". הפעילים פתחו דף פייסבוק בשם זה והחלו לפעול במספר מישורים בעניין.

"באמצע היום מתנפלים על אדם שהולך לתומו ברחוב מכים אותו אוזקים אותו והוא נעלם ל-20 יום בלי לראות עו"ד. ב-20 יום אלו מתעללים בו מעבירים אותו על דעתו ומענים אותו בעינויים קשיים ובסוף מוציאים ממנו הודאה ברצח, שלא נתמכת בשום ממצא עובדתי. האם זה יכול לקרות במדינה יהודית ודמוקרטית שמתפארת בזכויות האדם שהיא מעניקה אפילו למחבלים?? זה קורה!!!" כתבו הפעילים בדף הפייסבוק.

אחד ממפעילי הדף הינו מיכאל פואה, תושב הגליל התחתון, מחנך ופעיל חברתי, אשר שימש בעבר כמנכ"ל תנועת מנהיגות יהודית וכיועצו של השר כחלון במשרד הרווחה.

"כאזרח עקבתי אחרי פרשת דומא מתחילתה, ובמהלך מעקב זה החלו להתעורר בי ספקות האם המפגעים היו בכלל יהודים? האם כיוון חקירה זה נבדק?" כתב פואה.

"לאחר שהתפרסמה ההחלטה במשפט הזוטא אותה קראתי במלואה והתברר לי שהשב"כ שיקר בנושא העינויים, החלטתי להתעמק בנושא. הדברים שגיליתי זעזעו אותי ואני חושב שצריכים לזעזע כל אזרח שומר חוק ורודף צדק. דבר אחד ברור – מציתי הבית בדומא בקיץ 2015 מסתובבים חופשי גם היום", הוסיף פואה, והצהיר כי הדברים יפורסמו בדף הפייסבוק בקרוב.

לאחרונה התבטא בנושא גם שמואל מידד (זנגי), מנכ"ל חוננו, שטען כי משפט דומא מזכיר לו את פרשת מע"צ. "משפט דומא זו פרשיית כנופית מע"צ של ימנו. במע"צ אחרי שנים שאנשים ישבו בכלא על לא עוול בכפם, התברר שההודאות והשחזור נלקחו מהם בכוח, והפושעים נשארו בחוץ. במשפט דומא נפסק שההודאות נלקחו בעינויים ונפסלו הודאות רבות של בן אוליאל ושל הקטין, אך לא ברור מדוע בימ"ש עשה הפרדה מלאכותית והתיר להמשיך את המשפט של בן אוליאל על בסיס הודאות שהוצאו בכוח ובעינויים. זה נראה שמשפטית גם השופטים הבינו את הבעיה אך היה חסר פה אומץ שעוד יגיע בהמשך בע"ה לקבוע שלא ניתן לבסס כלום על ההודאות שהוצאו בעינויים".

"החקירה זוהמה, לא חיפשו צדק, חיפשו הודאות והתוצאה עגומה. לעולם לא נוכל לדעת מה היה בלילה הזה בדומא", הוסיף מידד.