אילוסטרציה
אילוסטרציה צילום: istock

הסרט החדש "כמורה" שהקרנת הבכורה שלו נערכה בתחילת חודש אוקטובר, מעורר סערה בפולין בימים אלו.

בסרט מוצג סיפורם של 3 כמרים קתוליים פולניים, הראשון מואשם בניצול מיני של קטינים, האחר נשוי לאישה דבר האסור עפ"י חוקי הכנסייה, בעוד השלישי הוא בעל קשרים ענפים בשלטון ומנצל זאת על מנת להשתיק מקרים שמביכים את הכנסייה.

הסיבה לסערה היא העובדה שנושא ההטרדות המיניות בכנסייה הקתולית נחשב עד היום כטאבו בפולין.

כבר בסוף השבוע הראשון להקרנתו צפו בסרט מיליון בני אדם. בשבועיים מאז יצא לאקרנים צפו בו כבר למעלה משלושה מיליון בני אדם.

בעקבות הסערה שעורר הסרט והעלאת נושא ההטרדות המיניות לשיח הציבורי בפולין, הפגינו ביום ראשון שעבר 200 בני אדם נגד ההטרדות בכנסייה, לראשונה בהיסטוריה של פולין. ההפגנות אמורות להימשך גם בסופי השבוע הקרובים.

המפגינים נשאו שלטים עליהם נכתב "הגנה על פדופילים היא פשע", "די לפחדנות של הכנסייה", וכן מפה של פולין עם צלבים שחורים – עם 255 מקומות בהם התקבלו תלונות על הטרדה מינית של קטינים.

מארק ליסינסקי, יו"ר ארגון "Dont be afraid" שמארגן את ההפגנות אמר, "אנו מפגינים כי הכנסייה הפכה לפסיבית ואינה עושה כלום נגד הפושעים האלו. במשך שנים ארוכות מדי התופעה היתה טאבו בפולין". הארגונים להגנה על קטינים טוענים ש 56 כמרים הורשעו בשני העשורים האחרונים, כאשר לאחר ריצוי מאסר חזרו לתפקידם. להערכתם מספר הכמרים שהטרידו מינית עומד על 600.

חברי אופוזיציה נפגשו עם ארגונים המגנים על נפגעי תקיפה מינית בכנסייה, פסיכולוגים ועורכי דין, והחליטו על הקמת פאנל מיוחד שיבחן את היקף ההטרדות המיניות בכנסייה הקתולית ויפעל נגד כמרים שמואשמים בהטרדה מינית.

מנגד, סגן שר התרבות הפולני, ירוסלב סלין, אמר כי "הסרט גורם נזק לכנסייה הקתולית ומציג דעות קדומות שליליות שגורמות לצופים לצאת עם תחושה שאין שום דבר חיובי בכמרים. הסרט אינו מציג את האמת". גם חבר הפרלמנט השמרן אדם אנדרושקייביץ' טען כי "מדובר במתקפה מכוונת שנועדה להפחית את האמונה בכנסייה בפולין. עלינו להגיב ולהראות את הדברים הטובים בכנסייה".