אריה קינג מסביר: למה אני תומך ביוסי דייטש

סיעת 'מאוחדים' הירושלמית בחרה לתמוך במועמדותו של יוסי דייטש לראשות העיר ולא במועמדים הסרוגים. היו"ר, אריה קינג, מפרט מדוע.

שמעון כהן - ערוץ 7 , ה' בחשון תשע"ט

טובית העיר ולא טובת המועמדת. אריה קינג
טובית העיר ולא טובת המועמדת. אריה קינג
צילום: הדס פרוש

הסיעה הציונית דתית בירושלים 'מאוחדים' מחליטה לתמוך דווקא במועמד החרדי לראשות העיר יוסי דייטש ולא באחד משני המועמדים הסרוגים, השר אלקין ומשה ליאון.

על ההחלטה ומה שקדם לה שוחחנו בערוץ 7 עם יו"ר הסיעה, חבר מועצת ירושלים, אריה קינג.

"אנחנו הולכים עם מה שטוב לעיר ולא עם מה שטוב לנבחרי העיר", מסביר קינג את המניע להחלטה: "העיר עברה טלטלה עזה בכל מה שקשור לקדושת ירושלים. העיר עברה קריסה, בתחום חילולי שבת, פסטיבלים עם פריצות וזימה, תמיכה ברפורמים, מיסיונרים ועוד. בנוסף, עיריית ירושלים והעומד בראשה לא העזה להתמודד מול ראש הממשלה בכל מה שקשור לבנייה היהודית בירושלים.

''כתוצאה מכך עירייה שמונה 600,000 יהודים בנתה בממוצע 2100, פחות מחמישים אחוז מהנצרך, מה שגרר לעזיבה של צעירים את העיר. הדבר הביא לכך שדמוגרפית ירדנו מ-69-68 אחוזים של יהודים ל-62".

מוסיף קינג ואומר: "נושא נוסף הוא הציונות הדתית. על פי כל הסקרים קרוב ל-50 אחוז מהציונות הדתית יצביעו למפלגת 'מאוחדים' שבראשותי ומפריע לציבור שלנו חוסר ההתייחסות של המערכת העירונית לצרכי הציונות הדתית". לאמירות אלו מציין קינג דוגמאות לפגיעה בשורת מוסדות חינוך של הציונות הדתית במרוצת התקופה האחרונה, בין השאר בפינויים של בתי ספר "סרוגים" ואיכלוסם במסגרות חרדיות.

לדבריו המציאות כיום מציבה את הציונות הדתית בתחתית רשימת ההעדפות כאשר מעליהם גם החרדים וגם הערבים.

כשהוא נשאל אם הצעד של תמיכה במועמד חרדי יכול להוות מענה להעדפת חרדים על פני הציונות הדתית, משיב קינג בתזכורת לפיה מי שנתן יד למהלכים שפגעו במוסדות החינוך של הציונות הדתית הוא משרד החינוך בראשותו של השר בנט משום שלדברי קינג מאבק במהלך שכזה היה פוגע בנציגה שלו בעירייה, קרי חגית משה, שלדברי קינג העדיפה לשתף פעולה עם מהלכיו של ניר ברקת, מהלכים שפגעו בציונות הדתית.

לעומת זאת "מצאנו שיוסי דייטש מעולם לא היה בראש המערכה נגדנו. הוא תמיד היה לעזרנו ככל שאפשר", אומר קינג ומוסיף: "הוא מוכן להקים מנהל עצמאי של הציונות הדתית, מה שלא היה משחר ההיסטוריה של עיריית ירושלים".

קינג מסביר כי מנהל עצמאי שכזה יאפשר לנציגי הציונות הדתית לקבל את זכויותיהם מבלי להתעמת עם מנהלים חרדיים עבור תלמודי התורה ומנהלים חילוניים עבור שאר המוסדות.

עוד מזכיר קינג בדבריו את תכניתו של השר אלקין להוצאתן של שכונות ערביות מירושלים, מהלך שלהערכתו אין מי מגולשי ערוץ 7 שיתמוך בראש ממשלה שיציע הצעה מסוגה. לטעמו של קינג העובדה שאלקין מתכנן הקמת רשות מוניציפאלית ערבית ישראלית לטובת השכונות שמעבר לגדר לא הופכת את התכנית לקלה יותר לעיכול, שכן משמעותה היא הקמת אום אל פאחם נוספת בצמידות לירושלים, ובתקופה בה בלוני תבערה מתחילים להגיע גם לשכונותיה של ירושלים לרשות שכזו יכולה להיות גם משמעות ביטחונית חמורה.

לזאת הוא מוסיף ומציין כי הקמת רשות ערבית חדשה "זו החלטה שהיא רק ההתחלה. בעוד עשר שנים יבאו ראש עיר או ראש ממשלה שיאמר שזו לא ירושלים אז בוא נעביר את זה לרשות הפלשתינית. מוריי ורבותיי בנושא הזה, דוידל'ה ומתי דן, מזהירים את אלקין מהתכנית המסוכנת הזו".

קינג מספר כי את רשימת דרישותיה של הציונות הדתית שלחו למועמדים הרלוונטיים אך רק דייטש נענה והסכים להן בתום מו"מ. "לגבי קדושה אני סומך על החרדים. היו לי תלונות עליהם אבל הם שותפים טבעיים הרבה יותר".

"השר ליצמן וסגן השר פרוש חותמים על מסמך שבו נאמר שהרבנים הארשיים יוסכמו על ידינו ועל ידם. לא יהיה מהלך חד צדדי של החרדים. עבור מצביעי 'מאוחדים' זו בשורה".

ומה באשר לסיכון בו מפלגתו בוחרת לתמוך במי שהסקרים אינם מלמדים על סיכויי ניצחון שלו? "כידוע, גם בעבודתי אני לוקח סיכונים וגם בתפקידיי הציבוריים לקחתי סיכונים. בריצה הקודמת, לפני חמש שנים, כשהקמתי מפלגה אמרו שאין סיכוי שאעבור את אחוז החסימה והבית היהודי יקבלו ארבע. בסוף הם קיבלו אחד ואנחנו שניים".

בדבריו מביע קינג תקווה שתמיכת הרב מזוז בסיעתו יחד עם תמיכתם של אישים כברוך מרזל, מיכאל בן ארי ואחרים ותמיכה של רבנים כדוגמת הרב טאו, תוביל למומנטום שיחולל את השינוי. "אני קורא לאחינו בבית היהודי לתמוך בדייטש. זה אולי לא טוב למועמד או מועמדת כזו או אחרת אבל זה מה שטוב לירושלים".