טראמפ ומלך סעודיה
טראמפ ומלך סעודיהצילום: Handout, רויטרס

בריאד מאיימים לגרום להתייקרות חדה במחירי הנפט, בתגובה להצהרות נשיא ארה"ב בפרשת הפרשן ג'מאל חשוגי, שנעלם לאחר שנכנס לקונסוליה הסעודית באיסטנבול ב-2 באוקטובר, ועל פי החשד – נרצח באכזריות בידי סוכנים סעודיים.

מנכ"ל רשת אל-ערבייה הסעודית, טורקי אלדאחיל, פרסם מאמר מערכת בו הזהיר כי אם ארה"ב תטיל סנקציות על סעודיה, היא "תדקור למוות את הכלכלה של עצמה". הוא הסביר שבמקרה כזה, מחירי הנפט עלולים להאמיר עד ל-200$ לחבית. בנוסף, התריע, ריאד תאפשר לרוסים להקים בסיס צבאי בעיר טאבוק, והמזרח התיכון יעבור לידיה של איראן.

אחר כך טען אלדאחיל בטוויטר כי הדברים משקפים את עמדתו האישית ולא את עמדתה הרשמית של סעודיה. ואולם, במאמר עצמו הוצגו האיומים כאמירות המשקפות את הלכי הרוח בתוך המשטר הסעודי.

האיומים של אלדאחיל הם חלק מתגובתה החריפה של סעודיה לראיון שהעניק הנשיא דונלד טראמפ לתוכנית "60 דקות" של רשת CBS, בו אמר שארה"ב מתכוונת לברר באופן ממצה מה קרה לחשוגי. הוא הוסיף כי הממשל "יכעס מאוד" אם יתברר שחשוגי נרצח וכי במקרה כזה "תהיה ענישה חמורה".

בתגובה, סעודיה דחתה את האיום האמריקני ואמרה כי תגיב ב"פעולה חריפה עוד יותר" על כל צעד של ארה"ב נגדה. הדברים צוטטו מפיו של פקיד אלמוני, בדיווח של סוכנות הידיעות הסעודית הרשמית.