הרב סילמן: איננו זקוקים לאפוטרופוס

במהלך כנס בביתו של הרב קנייבסקי לטובת מועמד 'דגל התורה' באלעד הסביר הרב סילמן את הרציונל מאחורי ההליכה העצמאית נגד נציג 'אגודה'

ערוץ 7 , ו' בחשון תשע"ט

הרב סילמן: איננו זקוקים לאפוטרופוס-ערוץ 7
יצחק פינדרוס
צילום: מוישי מילר

המערכה על ראשות אלעד מתחדדת: במהלך כנס שהתקיים במוצאי השבת האחרונה בביתו של הרב חיים קנייבסקי לטובת מועמד 'דגל התורה' באלעד, הסביר אחד מרבני 'דגל', הרב יהודה סילמן, את הרציונל מאחורי ההליכה העצמאית נגד נציג 'אגודה'.

"אגיד לכם שתי דברים, ראשית לא הגענו כאן לאסיפת בחירות, הגענו לכאן להזמנה לבר מצווה. למה אני מתכוון, דבר נורא פשוט. הגיע הזמן שהציבור שלנו באלעד, יעביר את המסר, שכל זמן שהיינו ילדים קטנים היינו צריכים אפוטרופוס, בחור בר מצווה כבר לא צריך אפוטרופוס'', הרב הרב סילמן.

לדבריו, הציבור הליטאי כבר אינו זקוק לאפוטרופוס. "מה שפלוני ואלמוני אומרים שידאגו לנו, טוב מאוד… אנחנו רוצים לדאוג לעצמנו, גם הליטאים וגם הספרדים, ברוך ה' ציבור גדול וקדוש. לא צריכים אפוטרופוס, רוצים לדאוג לעצמנו. אלה שאומרים שאחרים ידאגו לנו, זה לא נראה טוב''.

בהמשך סיפר על ניסיונות המגעים להגיע לשלום עם אגודת ישראל. "עכשיו רציתי לדבר מה שקרה פה, בשליחותם של גדולי ישראל עשינו מאמץ גדול להגיע לשלום, פנינו לשלום וגם עכשיו אנחנו רוצים שלום. לצורך זה היה פעם אחת הסכם שפוצצו אותו, ופעם שנייה הסכם ואחרי זה הסכם פעם שלישית.

"היו שתי בעיות: בעיה אחת, שהעמידו לנו תנאים שאנחנו לא מסוגלים לעמוד בהם, לא בגלל שאנחנו לא רוצים לוותר, אלא בגלל שהם לא תלויים בנו. שנביא חתימות של גורמים אחרים שהם לא בידינו ואנחנו לא יכולים, הביאו הסכם שיחתום פלוני ואלמוני שהוא לא שייך אלינו ואין מה לעשות''.

בנאומו סיפר כי 'דגל' הסכימה לרוטציה על ראשות העיר. "אני רק רוצה לומר שבהסכם הראשון והשני היה מדובר שדגל תקבל את ראשות העיר, בהסכם השלישי היה מדובר שנקבל שנתיים וחצי. אני אסביר לציבור – שנתיים וחצי פירושו לקבל שנתיים וחצי מתוך 15 שנה. כי חמש שנים קודמות היה ראש העיר מי שהיה, כעת לעשות רוטציה והתחייבות שלנו לחמש שנים הבאות. אז הפירוש הוא שהגענו להגיע לדרגה כזאת של ויתור", אמר.

"ההסכם הזה היה חצי שעה לפני שהגישו את הרשימות, וקיבלתי הודעה שהצד השני הואיל בטובו לקבל את ההסכם הזה, והם באים אלי בעוד שעה, שאני אבטיח מבחינה הלכתית שזה מתאים. ואני רואה שלא מגיעים ואני מצלצל ואומר מה קרה, אומרים לי 'לא גם זה לא מתאים להם'. כלומר, גם השנתיים וחצי שאנחנו מקבלים גם כן יש להם כל מיני דרישות. זה דבר שפשוט לא שייך לומר. אחר כך שמעתי בצורה עקיפה הצעה חדשה, שהרוטציה יעשו, אבל אין לנו זכות לשנתיים וחצי הראשונות, יתנו לנו את השניות. הדבר הזה לא בא בחשבון", הוסיף.