רשות הטבע והגנים: הלהט"ב הטעו את הציבור

במחאת הלהט"ב הוכנס הלוגו של רשות הטבע והגנים במודעת תמיכה בשביתה. בירור שנערך מעלה כי השימוש בלוגו נעשה תוך הטעיית הציבור.

רעות הדר , ז' בחשון תשע"ט

רשות הטבע והגנים: הלהט"ב הטעו את הציבור-ערוץ 7
אילוסטרציה
צילום: iStock

במסגרת מחאת הלהט"ב על חוק הפונדקאות, פרסמו ארגוני הלהט"ב רשימת חברות וארגונים שתומכים לכאורה, במחאת הלהט''ב ואפשרו לעובדיהם לשבות ביום המחאה שהתקיים בצום תשעה באב. בין סמלי החברות נראה הלוגו של רשות הטבע והגנים שהינה גוף ממלכתי.

ארגון "חוננו" פנה לשר להגנת הסביבה, זאב אלקין, בדרישה להתנער מהפרסום הכוזב שלפיו רשות הטבע והגנים תומכת, כביכול, במחאת הלהט''בים. את הפניה יזם הרב עמיחי אליהו והגיש אותה ארגון 'חוננו' בשמו.

בפנייה, שהוגשה ע"י עו"ד מנשה יאדו, נכתב: "הופתעתי לראות כי בתוך רשימת בתי העסק התומכים במחאת הלהט''בים נמצאת רשות הטבע והגנים. בירור שערכתי העלה כי השימוש בלוגו של הרשות נעשה בנוכלות".

בנוסף, נטען בפנייה "לא ברור אפוא מדוע המשרד לא מתנער משימוש שלא כדין שנעשה בלוגו של הרשות. כל עוד אין התנערות פומבית יש אשרור בדיעבד, והקהילה הלהט''בית נהנית מהפרסום הכוזב. אבקש אפוא להגיב בחוזר למכתבי זה, ולפרסם בדחיפות הודעת התנערות מהפרסום הכוזב".

ברשות הטבע והגנים הבהירו במכתב חוזר כי השימוש בלוגו כתמיכה נעשה תוך הטעיית הציבור: "ב- 19 ביולי 2018 פנתה קבוצת עובדים להנהלת הרשות לצורך קבלת אישור לשימוש ביום בחירה לטובת השתתפות במחאה, הרשות אישרה את הבקשה למימוש יום הבחירה על פי חוקת העבודה הנהוגה ברשות ובשירות הציבורי".

עוד נכתב בתשובה כי "הרשות כגוף ממלכתי לא אוחזת בעמדה בנוגע לסוגיות על סדר היום הציבורי במדינת ישראל שאינן נוגעות לתחומי עיסוקה. הרשות נתנה הנחיות באשר למימוש יום הבחירה כקבוע בחוק ובהסכמי העבודה. השימוש שנעשה בהנחיה זו כתמיכה היא הטעייה של הציבור". על מכתב התשובה חתם יוסי ורצברגר, מנהל אגף תיאום ובקרה ברשות הטבע והגנים.

יוזם הפנייה לרשות, הרב עמיחי אליהו, מסר: "המדינה צריכה להסדיר אחת ולתמיד את 'קרקס התקשורת', העושה שימוש במשאבי ציבור להטעיה מכוונת וליצירת מצגי שווא שמשרתים באופן קבוע אך ורק צד אחד. צד שחושב עצמו לאדון הארץ הזו. זכות הציבור לקבל תקשורת משקפת והוגנת. לא יתכן שאין דרך חוקית לאכוף ישרות והוגנות בסיסית כשמשתמשים בכספי הציבור".

עו"ד מנשה יאדו מארגון חוננו הוסיף "אנחנו שמחים על התגובה של רשות הטבע והגנים שמנקה עצמה מתווית התמיכה שהוצמדה לה באופן מטעה על ידי הקהילה הלהט''בית".