ביתו של יעקב וינרוט ז''ל ברמת גן
ביתו של יעקב וינרוט ז''ל ברמת גן צילום: אלירן אהרון

עולם המשפט הישראלי נפרד היום מאחד מבכירי הפרקליטים בישראל, עורך הדין יעקב וינרוט, שהלך לעולמו לאחר מאבק ממושך במחלה קשה. ביומן ערוץ 7 שוחחנו על תרומתו והשפעתו להצעת חוק שחוללה מפנה ביחס לסרבני הגט בישראל.

מי שהוביל את הצעת החוק המכונה 'חוק הסנקציות' הוא חבר הכנסת הרב אלי בן דהן בכהנו אז כמנהל בתי הדין הרבניים. שוחחנו אתו על המפגשים ההם עם עו"ד וינרוט והחקיקה שהוביל בעקבות עבודת דוקטורט שכתב:

"כולנו התמודדנו עם הקושי הגדול, לגרום לכך שסרבנים יתנו גט לנשותיהם. הסיבה לכך היא שפעמים רבות כשבית הדין נתן פסק שמצווה או מחייב לגרש לא הייתה לכך משמעות, כי זה לא אמר הרבה. לא הייתה לאמירה הזו שיניים או המשכיות".

"אני זוכר את הפגישה עם עו"ד וינרוט זצ"ל עם הרבנים הראשיים הרב שפירא והרב אליהו זכר צדיקים לברכה. הוא העלה את הרעיון להשתמש בתשובה ארוכה של רבנו תם שהעיקרון שבהם נקרא הרחקות דרבנו תם. מה שרבנו תם כתב אז, לפני כאלף שנה, היה שהקהילה תרחיק את סרבן הגט מתוכה, לא תסחור אתו, לא תלמד את בניו תורה, לא תצרף אותו למניין ואפילו לא תקבור אותו בקבר ישראל. עו"ד וינרוט אמר שכתב עבודה שתכליתה הוא לתת לבוש מודרני לאותן הרחקות רבנו תם. הרבנים הראשיים קיבלו את הרעיון ורצו לבחון איך מגבשים את הדברים להצעת חוק".

ממשיך הרב בן דהן ומפרט: "הרעיון הוא שהמדינה המודרנית מונעת שירותים מסרבנים. אם אתה סרבן גט לא תוכל לנהוג, לא תוכל להשתמש בחשבון הבנק שלך, תישלל ממך היציאה מהארץ, תישלל האפשרות להשתמש ברישיון עבודה בתחומים כמו עריכת דין רפואה וכו'. לאחר מאבק לא קטן בכנסת החוק התקבל בשנת 95' והוא מהווה מהפכה".

על הסיבה לכך שקידומו של חוק שכזה הצריך מאבק פרלמנטרי, מספר הרב בן דהן: "כשהבאתי לראשונה את הצעת החוק הזו לכנסת היו ארגונים שונים של זכויות אזרח שטענו שאין קשר בין סרבנות גט לרישיון נהיגה ומדובר בזכויות אזרח של חופש תנועה. השמיעו אמירות שדואגות לזכויות האזרח ולא ערים לזכויות האישה".

"מאז המפגש ההוא היו לנו מפגשים רבים. כמנהל בתי הדין הרבניים הרבה פעמים נועצתי בו בסוגיות שונות הנוגעות לניהול בתי הדין ותמיד היו לו עצות טובות ורעיונות לשיפור העבודה ולייעול העבודה", אומר הרב בן דהן הסבור כי פטירתו של עו"ד וינרוט היא אבדן לא רק לעולם המשפט ולעולם בתי הדין הרבניים, אלא גם לעולמם של המשלבים תורה ודרך ארץ. "הוא לא היה פרוש בביתו אלא מחובר. הוא היה דמות מופת. אני בטוח שהזכות הזו של חוק אכיפת פסקי דין הגירושין תעמוד לו ויזכה לחיי העולם הבא".

צילום: אלירן אהרון
צילום: אלירן אהרון
צילום: אלירן אהרון
צילום: אלירן אהרון
צילום: אלירן אהרון
צילום: אלירן אהרון
צילום: אלירן אהרון
צילום: אלירן אהרון