לראשונה: "תל חברון" נפתח למבקרים

המנהל האזרחי פותח כעת בטקס חגיגי את שערי האתר הארכיאולוגי החדש "תל חברון" בטקס חגיגי בהשתתפות שרים, ח"כים ובכירים.

ערוץ 7 , ז' בחשון תשע"ט

לראשונה: "תל חברון" נפתח למבקרים-ערוץ 7
פתיחת אתר תל חברון
צילום: ציפי שליסל/TPS

בתום עבודות שימור רחבות היקף שביצעה יחידת הארכיאולוגיה במנהל האזרחי, בשיתוף עם אוניברסיטת אריאל, נפתח בשעה זו האתר הארכיאולוגי "תל חברון" לציבור הרחב.

במהלך העבודות, שנערכו בשנה האחרונה, נחשפו באתר חומות העיר מתקופת הברונזה הקדומה והתיכונה, ומבנים מהתקופה הרומית הקדומה בהם כלי חרס, תכשיטים ומטבעות.

בנוסף, נחשף אזור תעשייה מימי בית ראשון ובו גתות לייצור שמן ויין, בתי בד, כבשנים לייצור כלי חרס וכן ממצא ייחודי - מקוואות ענק לייצור שמן ויין בטהרה.

כל אלו מצטרפים לממצאים הארכיאולוגיים מתקופת בית ראשון שנחשפו בחלקו התחתון של התל, המספרים את סיפורו של הישוב היהודי בתל חברון מימי בית ראשון - ובהם בין היתר בית ארבע מרחבים, קנקנים נושאי חותם בעברית קדומה עם הכיתוב "למלך חברון", וכן קטע מחומת העיר ומהמדרגות שהובילו אליה.

סגן שר הביטחון הרב אלי בן דהן שקידם את תהליך החפירות ואת פתיחת התל לציבור הרחב אמר, "אנו עומדים כאן, במקום לידתה של ההיסטוריה היהודית, בעיר האבות, וחונכים את המקום אליו יבואו ילדינו, נכדינו, ניננו וצאצאינו העתידיים – וילמדו את הדבר החשוב ביותר – חברון היא עיר הנצח של עם ישראל עם הנצח. לא נזוז מכאן לעולם, ולא משום מקום בכל ארץ ישראל! שבנו לארצנו כדי שלא נעזבנה לעולם".

ראש המנהל האזרחי, תת אלוף בן-חור אחוות, אמר "אנו שמחים ונרגשים לחשוף עוד פיסה מההיסטוריה היהודית ולהנגיש אותה לכלל הציבור. המנהל האזרחי פועל מזה שנה לחפירת ולחשיפת הממצאים ולפתיחת אתר ארכיאולוגי קולט קהל חדש באזור יהודה ושומרון".