חוטובלי לערוץ 7: פועלים בשקט

סגנית שר החוץ: הצהרת מלך ירדן נובעת מלחץ פנימי עליו. האינטרס הירדני לשמירת ההסכם גדול משלנו. ראיון

שמעון כהן , י"ד בחשון תשע"ט

ציפי חוטובלי
ציפי חוטובלי
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

סגנית שר החוץ, חברת הכנסת ציפי חוטובלי, מתייחסת ביומן ערוץ 7 להצהרותיו האחרונות של המלך הירדני וסירובו להמשיך את חכירת השטחים החקלאיים לישראל כפי שנקבע בנספח הסכם השלום.

בשיחה היא מבהירה את המניע למהלך בו נקט עבדאללה: "אנחנו יודעים מה הרקע להחלטה. הרקע הוא לחץ פנים ירדני פוליטי חזק. תשעים חברי פרלמנט ירדני דרשו את זה ורוצים לעמוד על הזכויות שלהם על פי הסכם השלום איתנו".

"יש כאן בעיני עדות לחולשתו של עבדאללה מול הלחץ הפנים ירדני. הוא נמצא במצוקה פנימית קשה, אבל נצטרך לשמור על האינטרס הישראלי. יש כאן הסכם שלום שכולל הרבה שיתופי פעולה. במרחב שמתכנס למאבק של העולם הערבי מול האויב האיראני, ובמציאות שכזו ירדן לא יכולה להיפרד מהציר הישראלי אמריקאי. צריך לזכור גם את הבעיות הכלכליות הלא מבוטלות שיש בירדן שזקוקה לנו גם בנושא מים, ובכלל האינטרס הירדני גדול מהישראלי בלא לקלקל את היחסים".

על אף כל דבריה אלה, נזהרת סגנית השר כשהיא נשאלת אם המשמעות היא שישראל לא תסתפק בדיונים ושיחות עם הירדנים אלא אף תאיים או תציב את האינטרסים הירדניים על השולחן. חוטובלי מקפידה לציין כי "נכון לרגע זה יש איפול מוחלט על היכולת שלנו לדבר על זה ציבורית. יש דיונים במסגרת הרגישות לנושא במל"ל. ראש הממשלה נועץ בשגריר בירדן ובגורמים הרלוונטיים במשרד החוץ. אני מעודכנת אבל לא יכולה לחלוק עם הציבור את הכיוון לאן הדברים ילכו, אבל ניתן לקבוע שלא נקבל את ההצהרה הירדנית כפי שהיא. נחתור לשינוי כשהמועדף הוא החזרת המצב על כנו כפי שהיה לאורך כל השנים. יהיו על כך התייעצויות גם בתוך ישראל וגם מול הירדנים".

באשר לאפשרות של פיצוי ישראלי שאולי יאפשר למלך לוותר על הצהרותיו התקיפות, אומרת חוטובלי: "אני לא חושבת שהשיח כעת הוא שיח של פיצויים. יש אינטרס לשני הצדדים לשמר את הסכם השלום ויש מחיר להחלטה של הצד הירדני שלא לפעול ברוח ההסכם, ועושה משהו שהוא לא מקובל. כדאי לחכות לשבועיים הקרובים שבהם מתקיימים הדיונים".

ואולי נכשלנו בצורה כזו או אחרת? שהרי היה ידוע שהיום הזה יבוא והיה צורך להיערך אליו. חוטובלי אינה מקבלת את עצם השאלה: "לא חיכינו לרגע האחרון. הנושא ידוע לראש הממשלה. הדיונים מתקיימים בתוך משרד החוץ. אני רק אומרת שהנושא רגיש. כעת ואנחנו לא רוצים לאבד את האפשרויות שלנו להגיב בכל הדרכים, ומשאירים את הדברים להתיעצויות של משרד החוץ, המל"ל ולשכת ראש הממשלה".