אירופה מגנה את הירי לעבר באר שבע

האיחוד האירופי גינה את ירי הרקטות מעזה אבל גם רמז לישראל שלדעת האירופים פעילות צבאית אינה הפיתרון הרצוי.

ניצן קידר , ח' בחשון תשע"ט

האיחוד האירופי
האיחוד האירופי
צילום: iStock

האיחוד האירופי פרסם אחר הצהריים (רביעי) הודעה בה גינה את ירי הרקטות הלילה לעבר באר שבע ולעבר מרכז הארץ.

"ירי הרקטות ופצצות המרגמה מצד חמושים פלסטינים מעזה לעבר ישראל חייב להיפסק באופן מיידי. התקפות חסרות הבחנה נגד אזרחים הן בלתי קבילות לחלוטין", נאמר בהודעה שיצאה מטעם הארגון.

באיחוד האירופי אף רמזו כי זו לא העת לפעולה צבאית ישראלית משמעותית. "העדיפות הראשונה היא כעת לעצור את ההתדרדרות במצב ולמנוע הסלמה נוספת. מעגל האלימות והייאוש צריך להישבר. רק פתרון מדיני יכול לשים קץ לאלימות".

נזכיר כי מוקדם יותר נועד מי שאחראי על המגעים העקיפים בין ישראל וחמאס, שליח האו"ם למזרח התיכון ניקולאי מלאדנוב, עם נשיא המדינה ראובן ריבלין.

הוא הגדיר את הירי לבאר שבע כהסלמה חמורה. "24 השעות האחרונות היו מורכבות במיוחד. הרקטות שנורו לעבר באר שבע, הן הסלמה מסוכנת וחמורה של המצב. הירי תואם לתבנית של פרובוקציות שמבקשות להביא את ישראל ועזה לעימות מדמם נוסף".

"זו אחריותנו ותפקידנו לעשות הכל בכדי למנוע עימות כזה. ברצוני להבהיר שבשלושת החודשים האחרונים עבדנו עם כל הצדדים המעורבים עם ממשלת ישראל, עם הרשות הפלסטינית, עם השחקנים האזוריים, ובמיוחד עם מצרים והקהילה הבינלאומית. ברצוננו להשיג שלוש מטרות: ראשית ומעל הכל למנוע מלחמה שתהיה הרסנית כלפי תושבי עזה וכלפי הישראלים החיים לאורך הגבול. שנית, להקל על מצבם הקשה של תושבי עזה החיים בתנאים נוראיים, ומטרה שלישית, לתמוך במאמץ המשותף שלנו עם מצרים להשיב את הרשות הפלסטינית לשליטה בעזה. זוהי הדרך היחידה להתקדם", הסביר מלאדנוב.

הוא העריך כי ניתן להרגיע את המצב בגבול עזה בתוך 48 שעות. "עלינו לראות פעולות הרגעה ברורות של כל הצדדים, אחרת התוצאה תהיה הרת אסון עבור כולם", סיכם שליח האו"ם.