מאבק על השטיח האדום

במשטרה מנסים לשנות מסורת של שנים רבות, ולאפשר לתזמורת המשטרה לקבל את פניהם של אישים חשובים המבקרים בישראל, במקום תזמורת צה''ל.

ערוץ 7 , ט' בחשון תשע"ט

תזמורת צה"ל בקבלת פנים ממלכתית
תזמורת צה"ל בקבלת פנים ממלכתית
צילום: חיים צח / לע"מ

המשטרה פנתה לשרת התרבות מירי רגב בבקשה שגם נגני ודגלני המשטרה יקחו חלק בטקסים הממלכתיים ובקבלות פנים. צה''ל מתנגד בתוקף.

בשנת 1983 נקבע על ידי ועדת השרים לענייני סמלים וטקסים כי בעת ביקור אישיות בכירה בישראל, לאורכו של השטיח האדום יקבלו את פניו של האורח 12 שוטרים המדגלים את נשקם. החלטה זו אינה מיושמת ומי שעומד בטקסים הללו הם חיילים בלבד.

בעיתון ''ידיעות אחרונות'' דווח כי בעת ביקורו של נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ בישראל, הבחין המפכ''ל רנ''צ רוני אלשיך כי בטקס נוכחת רק תזמורת צה"ל.

בעקבות זאת, במשטרה ביקשו משרת התרבות רגב לגבש הצעת החלטה שתובא לוועדת השרים שבראשותה, ובמסגרתה ייקבע כי משמר הכבוד שמוצב בנתב"ג בעת הגעת אישים לביקור רשמי או ממלכתי יורכב גם משוטרים ויוצג בו דגל המשטרה, על מנת לחזק את תדמית המשטרה בעיני הציבור.

רגב החליטה להקים ועדה בין־משרדית עם נציגי משרד החוץ והתרבות כדי לבחון את ההשלכות והמשמעויות. כאמור, נציגי צה"ל התנגדו בכל תוקף לבקשת הייצוג של המשטרה ועל כן הוחלט להקים צוות שיבדוק כיצד מתנהלים טקסים ממלכתיים ברחבי העולם.