עובדי מלט הר טוב: "ארדואן, אותנו לא תקבור כמו את הארמנים"

עובדי מלט הר-טוב חסמו את הכניסה לשגרירות טורקיה, במחאה על היבוא המאיים על תעשיית המלט בישראל.

רעות הדר , ט' בחשון תשע"ט

עובדי מלט הר טוב: "ארדואן, אותנו לא תקבור כמו את הארמנים"-ערוץ 7
הפגנה נגד ''מלט טורקי''
צילום: חזקי ברוך

עשרות עובדי ''מלט הר-טוב'' מבית שמש חסמו הבוקר (ה') את הכניסה לשגרירות טורקיה בתל אביב, במחאה על היבוא הפרוע של המלט במחירי היצף.

משמעות מחירי ההיצף היא שהמלט הטורקי נמכר בישראל במחיר זול יותר, משמעותית, ממחירו בטורקיה. הייבוא עלול להוביל לסגירת המפעל ולפיטורי יותר מ-120 עובדים, שפרנסתם תלויה בו.

בסוף החודש אמורה להמליץ וועדה מיוחדת שהוכרזה על ידי שר האוצר והכלכלה, האם להמשיך במחירי ההיצף או להטיל היטל אשר יבטל זאת. יודגש כי מטרת ההיטל אינה מניעת הייבוא, אלא הגנה על התעשייה המקומית, בעיקר בפריפריה. הטלת ההיטל לא תמנע את היבוא, אלא תסייע ביצירת תחרות הוגנת וחוקית – שכן מחירי היצף אסורים על פי חוק.

מפעל מלט הר-טוב נקנה בשנת 2015 ממפעל נשר, כחלק מהמלצות ועדת הרשקוביץ שעסקה בתחרות בענף המלט, שעד אז היה נחשב לריכוזי במיוחד. עם זאת, מחירי ההיצף מאיימים לסגור את המפעל, בו מועסקים למעלה מ-120 עובדים, לאחר שכבר הצליח, מאז מכירתו, להוביל להורדת מחירי המלט בישראל. עובדי המפעל, שמרביתם מתגוררים באזור בית שמש, הצהירו כי ימשיכו בפעולות המחאה עד אשר יאשרו השרים את ביטול מחירי ההיצף.

אבי אלימלך, יו"ר ועד עובדי מלט הר-טוב, אמר "ארדואן רוצה לקבור אותנו כמו שקבר את הארמנים- אנחנו לא ניתן לו. מחירי ההיצף משמעותם הרס התעשייה המקומית וסגירת המפעל. לאחר שמלט הר-טוב ייסגר, יעלו הטורקים את המחירים בתורה פרועה- ולאזרחי ישראל לא יהיה מקור אחר למלט".