אוסלו לא מת אלירן אהרון

בשיחה עם ערוץ 7 מנתח המזרחן פרופ' משה שרון את הסכמי אוסלו ומציין כי המהלך כולו אחל בקבוצת אנשי שמאל שפעלו מבלי שהוסמכו לכך על ידי איש.

"קבוצה זו יצאה לפגוש את נציגי המחבלים באוסלו והגיעה איתם להסכם. לאט לאט דלפו גפ פרטי ההסכם הנורא הזה", אומר פרופ' שרון המבהיר כי ההסכם נורא משום שהאנשים שהובילו את המו"מ היו "שני אנשים צעירים שלא היו חלק מהממסד הביטחוני או הפוליטי וישתם הייתה לראות מה הערבים רוצים ולתת להם עד כמה שאפשר יותר. זו טעות גדולה במו"מ שאנחנו עושים תמיד".

שרון קובע כי במו"מ מול הערבים הגישה צריכה להיות הפוכה, לא מה הערבים רוצים אלא מה אנחנו רוצים, "זה דבר חשוב מאוד בכל מו"מ. לא העךיתי בדעתי בשעתו שעומדים להביא את המנהיגות הכי קיצונית של אש"ף, שהייתה כבר לגמרי הרוסה בראשות ערפאת, להביא אותה לכאן, לתת לה בסיס ולאפשר לה לפעול מבפנים".

פרופ' שרון אינו מקבל את הטענה לפיה את הקרקע והיסודות להסכמי אוסלו הכין והכשיר מנחם בגין בהסכמי קימפ דיודי. "אין ספק שהוא לא התכוון להביא את ערפאת לכאן אלא התכוון להביא לתושבי ארץ ישראל הערבים, המתקראים פלשתינים, אוטונומיה. על זה הוא דיבר כל הזמן. הייתי שם ושמעתי את הדברים. דובר על אוטונומיה בעלת אופי מנהלי ולא לאומי. אולי המצרים לא הבינו אותו אבל לא לזה התכוון בגין".

"בגין לא התכוון לא להקמת מדינה פלשתינית ובוודאי שלא לויתור כלשהו על איזה חלק מארץ ישראל, אלא הכיר בעובדה שישנה קבוצה גדולה מאוד של ערבים בארץ ישראל שצריך ליצור מצב שבו הם ינהלו את חייהם בעצמם, אבל מקור הסמכות של האוטונומיה הזו היא ישראל ולא מקור סמכות ערבי", קובע שרון.

עוד מציין ומזכיר פרופ' שרון כי את הפרת ההסכמים החל ערפאת כבר ביום הראשון, כאשר הגיע לישראל והכניס אתו מחבלים ונשק, "וכאשר הוא נשאל על המו"מ עם השיראלים הוא אמר שהמטרה היא ליצור בסיס שממנו מוציאים את הנשמה לישראל".

פרט נוסף שמנהלי המו"מ הישראלים העדיפו להתעלם ממנו הוא הכרזותיהם החוזרות ונשנות של בכירי הפלשתינים על כך שכל עוד לא תיפתר בעיית הפליטים לא יסתיים הסכסוך. לטעמו של פרופ' שרון מנהלי המו"מ היו צריכים להציב את סוגיית הפליטים בראשית המו"מ ולדון בה לפני הכול על מנת שלא להשאיר את הפלשתינים עם תקוות השיבה של חמישה מיליון פליטים למקום בו התגוררו לפני 48'. "זו המציאות שנשארה עד היום הזה. כל עוד בעיית הפליטים לא נפתרה ההסכם של אוסלו בטל ומבוטל מלכתחילה, ומכאן גם האסון הגדול שבו".

שרון מזכיר בדבריו כי גם ההתפרעויות הנמשכות בימים אלה על גדר רצועת עזה נושאים את דגל דרישת השיבה. זאת לבד מסוגיית הגבולות וירושלים.

האם אוסלו מת? פרופ' שרון סבור שלא ומסביר כי כל עוד הממשלה לא הכריזה על ביטולו של ההסכם הרי שהוא לא מת, והראיה היא שממשלת ישראל עדיין מתייחסת למציאות מתוך פרמטרים שנקבעו באוסלו. לטעמו ראוי היה שישראל תכריז על ביטולו של ההסכם מיד לאחר הפיגוע הראשון, מיד לאחר שבפטרול משותף נרצח לוחם מג"ב, "אם ההסכם לא בוטל אז הרי שהוא קיים עד עכשיו ואנחנו נוהגים על פיו. יש חלוקה של השטח לאזורי A B ו-C, הפלשתינים עושים ככל העולה על רוחם גם באזורי C ואנחנו לא מגיבים. יש סדרה גדולה של דברים שנעשים על פי הסכמי אוסלו והדברים בעלי חשיבות עצומה".

פרופ' שרון סבור כי הציבור בישראל התפכח מאשליית אוסלו כבר לפני שנים רבות ולא היה צורך להוכיח לאיש שהכנסנו לכאן סוס טרויאני, כפי שטען בשעתו פייסל חוסייני, הכנסנו את האויב לתוך הבית "והוא נוגס ומכרסם במערכת הביטחון הישראלית ומייצר מצב שבו מי שמכתיב את הפעילות הצבאית והפוליטית זה לא אנחנו אלא הפלשתינים ובני הברית שהם הצליחו ליצור באירופה כולל תנועת החרם וה-BDS. מצד אחד מצליחים להכות בנו בביטחון האישי והורגים מדי פעם חייל ומדי פעם אזרח, ומצד שני ישנה הפעילות הפוליטית בעולם שמוציאה לנו את הנשמה".