בית המשפט התערב:
העליון קיבל את הערעור של פעילת ה-BDS, היא תוכל ללמוד בישראל

בית המשפט העליון קיבל את ערעורה של פעילת ה-BDS לארה אל-קאסם, והיא תוכל להיכנס לישראל כדי ללמוד באונ' העברית. השר דרעי: "חרפה"

עדו בן פורת , ט' בחשון תשע"ט

לארה אל קאסם
לארה אל קאסם
צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

ניצחון לארגוני החרם: בית המשפט העליון קיבל היום (חמישי) את ערעורה של פעילת ה-BDS לארה אל-קאסם, והיא תוכל להיכנס לישראל כדי ללמוד באוניברסיטה העברית.

כזכור, כניסתה של אל-קאסם לישראל נמנעה בזכות חוק החרם שמאפשר למנוע מפעילי BDS להיכנס לתחומי הארץ.

השופטת ענת ברון כתב בפסק הדין "כאשר נפגעת זכותו של אדם לחופש ביטוי, גם אם מדובר במי שאינו אזרח או תושב ישראל, החץ ננעץ גם בלב החברה הישראלית כחברה דמוקרטית".

במהלך הדיון אתמול שאל השופט עוזי פוגלמן את נציג המדינה "יש פה מישהי שלא פעילה, מצהירה שאינה פעילה ובאה ללמוד פה, איך זה מקדם מאבק ב-BDS?".

השופטת ברון ציינה בדיון כי "אין ראיות לפעילות שלה כעת, רק חששות, וטוב שנחשוש, אבל איפה החששות באים לידי ביטוי בחוק?". לפי השופט הנדל: "החוק הוא חוק ולשר יש שיקול דעת. אבל האם יש תשתית מספקת לביטול הכניסה בשלב זה?".

שר הפנים אריה דרעי (ש"ס) הגיב על החלטת בג"ץ. "‏ההחלטה להשאיר בארץ את הסטודנטית שפועלת בגלוי נגד מדינת ישראל, היא חרפה", אמר דרעי. "היכן הכבוד הלאומי שלנו? גם בארה"ב היא היתה מעזה לפעול נגד המדינה ולדרוש להישאר וללמוד בה? אבדוק כיצד למנוע הישנות מקרה כזה".

ח"כ בצלאל סמוטריץ' (הבית היהודי) אמר בתגובה, ''בית המשפט העליון מתעקש להוכיח ששרת המשפטים צדקה כאשר טענה שהציונות היא השטח המת שלו. בית המשפט רמס היום, שוב, ברגל גסה את סמכותה של הממשלה והתערב בשיקול דעתה. לשום אדם שאינו יהודי או אזרח ישראל אין זכות קנויה להיכנס לישראל, ובין המשפט יצר היום שוב זכות אבסורדית, יש מאיין, למי שפועל נגד מדינת ישראל להיכנס בשעריה ולפגוע בה מבפנים".

''איך שהוא ההתערבות הזו תמיד מתרחשת לצד אחד בלבד - נגד האינטרסים הלאומיים והציוניים של המדינה. מדובר בדפוס קבוע וצפוי מראש ולכן הבעיה איננה בית המשפט אלא הכנסת והממשלה שמאפשרים לבית המשפט לרמוס אותם פעם אחר פעם ולא מתקנים את האבסורד הזה בחקיקה. מי שמתנהג כמו סמרטוט מזמין שידרכו עליו", הוסיף סמוטריץ'.

תנועת "אם תרצו" שהיתה משיבה בדיון על פעילת ה- BDS מסרה בתגובה להחלטת בג"ץ ''שוב ראינו דוגמה אחת מני יותר מדי, בה בית המשפט העליון נותן החלטות שגוברות על החלטות הרשות המבצעת שנבחרה כדין בבחירות דמוקרטיות. שר הפנים קיבל החלטה שלא להתיר את כניסתה של לארה אל-קאסם לארץ וכך היה צריך להיות.

''ההיתר של אל קאסם לשהות בארץ הוא היתר על תנאי - על תנאי שאכן לא תקח חלק בפעילות BDS והוא שברירי ביותר. תנועת 'אם תרצו' תעקוב מקרוב אחרי לארה אל קאסם, ותוודא שהיא אכן מקיימת את תנאי ההיתר הזה".