ציפורה ז"ל ואליקים העצני
ציפורה ז"ל ואליקים העצני צילום: הדס פרוש, פלאש 90

ציפורה (ציפ), רעייתו של עו"ד אליקים העצני, מוותיקי גוש אמונים וההתיישבות ביהודה ושומרון, הלכה אתמול לעולמה.

בני הזוג העצני הלכו בעקבות האידאולוגיה ואהבת הארץ ונטעו את ביתם בקריית ארבע בשנת 71' לשם הגיעו מרמת חן. ציפורה ואליקים היו ממעצבי אופייה של קריית ארבע - חברון כישוב מעורב של דתיים וחילוניים, עולים וותיקים.

השניים היו שותפים לליל הסדר הראשון במלון פארק, אירוע שסלל את הדרך להקמתו של הישוב היהודי בחברון, ומאז פעלו במשותף להטמעת האידאולוגיה של אהבת הארץ וההיאחזות בה בקרב צעירים ומבוגרים ביהודה ושומרון ובארץ כולה.

בביתם של ציפורה ואליקים התקיימו ישיבות ארוכות של נפילי ההתיישבות ומקימיה, שם נקבעו דרכי הפעולה והצעדים ההסברתיים והמעשיים לחיזוקה של ההתיישבות כהמשך ישיר של ההתיישבות הוותיקה בארץ ישראל.

בבית משפחת העצני נאספו ספרים וגזרי עיתונים המתעדים את ההתיישבות המתחדשת ביהודה ושומרון. ציפורה, כמו בעלה אליקים, הייתה דעתנית מאוד, לוחמת על אמונתה ועמדותיה ללא מורא ומתוך רוחב ידע ואופקים. יהודית קצובר, המקורבת למשפחה, מספרת כי ציפורה עמדה על עמדתה ודעתה בסוגיות הנוגעות לדרכי המאבק על ארץ ישראל גם מול אליקים עצמו כאשר חלקה על גישתו הטקטית.

"היא מעולם לא הייתה חלוקה עליו בשאלת ה'למה' אלא לכל היותר בשאלה מקומית של 'איך'. אליקים וציפורה היו שותפים מלאים לדרך ולחזון. הם היו ספר מהלך ללימוד זוגיות וכך חינכו את ילדיהם ונכדיהם כולם לאהבת ארץ ישראל. הדורות הבאים במשפחת העצני ממשיכים את פועלם של אליקים וציפ, וזו ההוכחה עד כמה אמתיים היו בחינוכם. לא היה בהם שום תו של זיוף, הכל מושתת על אמת ויושר. אשרינו שזכינו לדמות כזאת בינינו", דברי קצובר.

לצד פעילות חסרת פשרות בסוגיית ארץ ישראל הייתה ציפורה ז"ל אמנית מוכשרת שבמשך שנים רבות העבירה חוגי אמנות לילדים ונטעה בהם את האהבה ליופי ואסתטיקה. ציפורה הייתה המורה הראשונה לאמנות במתנ"ס קריית ארבע - חברון. בנוסף הייתה ציפורה פעילה חברתית משמעותית בקרייה ומחוצה לה.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו