ח"כ אוחנה לערוץ 7:
אסור להפקיד אצל הנשיא את גורל המדינה

חבר הכנסת מהליכוד תומך בחוק שיחייב את הנשיא להטיל את הרכבת הממשלה על ראש המפלגה הגדולה ביותר. "אין אהבה בין ריבלין לנתניהו"

חזקי ברוך , ט"ו בחשון תשע"ט

חבר הכנסת אמיר אוחנה (הליכוד) מצליח להבין את החשש בסביבת ראש הממשלה מכך שהנשיא ראובן ריבלין יסרב להטיל על נתניהו את מלאכת הרכבת הממשלה הבאה אם יוגש כתב אישום נגד ראש הממשלה.

"אני לא יודע אם יש אמת בפרסום שראש הממשלה מבקש לדחות את הבחירות מתוך חשש שהנשיא יטיל את מלאכת הרכבת הממשלה על מישהו אחר, זה נשמע הזוי ומופרך", אומר אוחנה אך מדגיש כי ''הנוהל שהנשיא מטיל את הרכבת הממשלה על מי שבעיניו הוא בעל הסיכויים הטובים ביותר משאיר יותר מדי מקום לשיקול דעת ועלול להביא לסיטואציות אבסורדיות''.

ח"כ אוחנה תומך בהצעת יו"ר הקואליציה דודי אמסלם לשנות את החוק כך שמלאכת הרכבת הממשלה תוטל על ראש המפלגה הגדולה ביותר. ''אסור להשאיר מרחב לעמימות ולחוסר ודאות ולהטיל בידי הנשיא את גורלה של המדינה. הנשיא מבצע תפקיד סמלי ולא ביצועי, לא מתפקידו לחתוך גורלות''.

האם בגלל היחסיים העכורים של נתניהו וריבלין צריך לשנות את החוק?

"אני לא חושב שיש ממש בפרסום. רק השבוע ראיינו את הנשיא וראש הממשלה ביחד ולא אגיד שיש שם אהבה גדולה, אבל אני חושב שהיחסים ביניהם תקינים. אם הנשיא יטיל על מישהו אחר זולת מי שיעמוד בפער גדול בראש המפלגה הגדולה ביותר זה מופרך והציבור לא יקבל אותו".

איך אתה מגיב לנשיאת בית המשפט העליון שאמרה כי ישנם חברי כנסת שמסיתים כלפי השופטים?

"לא תראה אותנו מתקפלים. זו טקטיקה ידועה של מערכת המשפט והיועצים המשפטיים לשמר את הכוח הבלתי מוגבל, הרב והריכוזי שנאגר בידיהם, ולצייר את מי שמנסה לאזן ולהביא יותר דמוקרטיה ואת קולו של העם - לסמן אותו כאויב שלטון החוק, כמשתלח כמסיט. לא ראית אותנו מתקפלים ולא תראה אותנו מתקפלים. אנחנו נשיב את הדמוקרטיה ואת האיזון בין הרשויות שלא קיימים היום".